yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl nereden alınır

1 yorum
1.543 views
yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl nereden alınır

yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl nereden alınır,Ehliyet için sağlık raporu alma şartları,ehliyette sağlık raporu nerden alınıyor

 

Ehliyet almak artık eskisi kadar kolay değil. Yazılı sınavdan sonra uygulama sınavına giriyorsunuz ve en az yarım saat sürüyor bu uygulama sınavı. Ve malesef tek hatanızda kalıyorsunuz ehliyet sınavından. Öyleki ışıklarda stop ettirdiniz arabayı diyelim hemen kalıyorsunuz. Yada ışık ihlali yaptınız. Hatta arabaya bindiniz ama emniyet kemerini takmadınız. Üzgünüz ama kalıyorsunuz ehliyet sınavından.

 

Peki Bütün bunlara razıyız ama ehliyet için sağlık raporunu nereden alacağız?

 

 

ehliyet_saglık_raporu_nereden_alniyor_bilgilerburada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikli olarak sağlık raporunuzu doktorunuzdan aile hekiminizden alabilirsiniz.

 

Aynı zamanda aile hekiminizin yönlendirdiği polikiniklerden de alabilirsiniz. örneğin ortopedi – fizik tedavi – göz- kbb – nöroloji ya da psikiyatri gibi.


aile hekiminizin yönlendirdigi polikliniklerden uygundur imzası almanız gerekiyor.

yanınızda en az iki adet vesikalık fotograf bulundurun,- kullandığınız protez varsa muhakkak aile hekiminize bildirin, bu protezlere gözlük de girmektedir yani gözlük kullanıyorsanız aile hekiminiz rapor hazırlarken muhakkak bilgilendirin,

– bunların haricinde sürekli kullandığınız ilaçlar, kronik yani sürekli – devamlı rahatsızlıklarınız mesela : şeker, kalp, tansiyon, bayılma gibi..,uyku problemleri, işitme ve görme ile ilgili problemleriniz varsa muhakkak ama muhakkak bilgilendirmelisiniz.


Ehliyet için sağlık raporu ücreti – fiyatı ne kadar ?

Ehliyet için sağlık raporundan aile hekimi hiç bir para talep etmeyecektir yani ücretsizdir.

Ehliyet için gereken sağlık raporunu nasıl ve nereden alabilirim ?

Bağlı bulunduğunuz aile hekimleri ehliyet için sağlık raporu veriyor. En önemli nokta ise sağlık raporu almaya giderken yanınızda 2 adet vesikalık resim olması gerekiyor.

Bir diğer önemli nokta ise, sağlık raporu almadan önce kullandığınız protez, gözlük vs. gibi sağlıkla ilgili ekstra durumları aile hekiminize mutlaka bildirmelisiniz. Bildirmesseniz ve trafik kontrolünde tesbit edilirse ehliyetinize el konacaktır.

Bunların dışında da sürekli kullandığınız ilaçlar, kronik bayılma, şeker, kalp, tansiyon, görme, işitme, uyku gibi rahatsızlıklarınız var ise bunları da bildirmekle yükümlüsünüz.

Ehliyet için sağlık raporu alırken ödeyeceğim ücret ne kadar ?

Ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminizden almak ücretsizdir. Özel polklinikler de ise 25-30 TL civarındadır. Devlet hastanelerinde tam teşekküllü rapor içinse 100-150 TL alınmaktadır. Bu nedenle aile hekiminize başvurmak en iyisi gibi görünüyor.

Diğer Önemli noktalar:

  • Aile hekimliğinde tüm grup ehliyetler için sağlık raporu verilebilmektedir.
  • Ehliyet için sağlık raporunun geçerlilik süresi diğer resmi belgelerde olduğu gibi 6 aydır. Yani raporu aldıktan sonra 6 ay içinde kullanabilirsiniz. Süre 6 ayı geçerse yeni sağlık rapor almanız gerekecektir.

Bu konu ile ilgili kanun:

26 Eylül 2006 ve 26301 sayılı Resmi Gazete’de ”Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik”

MADDE 4 – “(1) Sürücü adaylarının genel sağlık muayeneleri pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından bu Yönetmelik hükümlerine göre yapılır. Tabiplerce verilen sağlık raporlarında hekimin kaşe ve imzasının bulunması gerekir. Tabiplerce verilen raporların gerçeğe uygun olmamasının tespiti halinde bu raporlar geçersiz sayılır ve sorumlular hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur. Bu tabipler bir daha sürücü adayı sağlık raporu veremez. Bu husus Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirilir. Aile hekimliği uygulamasına geçilmiş illerde bu raporlar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından da verilebilir.”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*

yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl nereden alınır (1 Yorum)