şişkinlik nasıl geçer, kadınlarda şişkinliğe ne iyi gelir, şişkinlik bitkisel tedavisi

yorumsuz
547 views
şişkinlik nasıl geçer, kadınlarda şişkinliğe ne iyi gelir, şişkinlik bitkisel tedavisi

şişkinlik nasıl geçer, kadınlarda şişkinliğe ne iyi gelir, şişkinlik bitkisel tedavisi

Kadınların belirli dönemlerdeki en büyük sorunlarından olan şişkinlik için hangi bitkiler iyi gelir bir bakalım. Özellikle göbek şişkinliği insanı gerçekten çok rahatsız ediyor.

siskinlik_nasıl_gecer_-gobek-karin-bel

öbek şişikliği, göbekte gaz, mide gazı, midede şişkinlik nasıl geçer, karın şişmesine ne neden olur, karın şişliğinin geçmesi için nelere ihtiyaç vardır, şişlik yapan ve şişliği geçiren nedenler neler ?

Midede gaz neden birikir, gazlardan nasıl kurtulunur ?

Bağırsak hareketlerinin farklılaşması nedeniyle oluşan şişkinlik kişiden kişiye değişir mi? Yani bağırsak hareketleri genetik midir?
Herkesin farklı bir bağırsak ritmi vardır.Tuvalete çıkma sıklığı, zamanlaması her bireyde farklıdır, kişiye özel düzen yapısal özelliklerle ilişkilidir. Bağırsak vücudumuzdaki en uzun organdır. Ortalama 7.5- 9 metrelik kolonda binlerce girinti ve düğüm vardır. Sindirimi zor, toksinlerden zengin beslenme tarzı bu ceplerin tıkanmasına ve faaliyetlerin yavaşlamasına sebep olur. Amacımız daralmaları önleyip, bağırsağın daha iyi çalışmasına yardım etmek; bu sayede hem kilo kontrolü hemde sindirim sistemi fonksiyonlarına yardımcı olunur ve hazımsızlık, şişkinlik şikayetleri gelişmez.

Şişkinliğin tedavisi var mı?
Tabii ki var ama tedaviye başlamadan önce şişkinliğin sebepleri araştırılmalı. Ne zaman, ne sıklıkta, neden, ne süreli şişkinlikler yaşadığınızın kaydını tutmalı ve şikayetlerinizi doktor diyetisyeninizle paylaşmalısınız. Stres faktörlerine maruz kaldığınızda, çevresel kirletici ajanlar vücudunuzu istila ettiğinde, kendinizi güvende hissetmediğinizde sindirim sisteminde sıkıntılar başlar. Sahte açlık nöbetlerine tutulursunuz ve kilo alabilirsiniz. Ayrıca vücut beslenemediği için enerji kayıpları, hazım güçlükleri başlar. Akabinde sindirilmemiş öğeler toksik etki yaratabilir, bu da temizlik kanalları olan bağırsakları zorlar, sağlığınızı tehdit etmeye başlar. Bağırsak hareketlerinin hızını artırarak ya da metabolizmayı doğru beslenme ilkelerine uyarak hızlandırmak karın şişkinliğine karşı en önemli çözümlerdendir.

Gaz nedeniyle oluşan şişkinliğe karşı ne yapmalı?
Her yutkunmada bir miktar hava yutulur. Bu, hızlı yediğinizde, heyecanlı olduğunuzda, sakız çiğnerken, kamışla bir şeyler içerken artabilir. Bu hava bağırsaklara gidip gaz oluşturabilir. Zaten bağırsaktaki gaz nedeniyle oluşan şişkinliklerin çoğu zaman sebebi sindirilemeyen besinlerdir, bu nedenle bağırsak florasının sağlığı çok önemlidir. Sebze, meyveler, tam tahıllar, baklagiller sağlıklı liflerden zengindir. Buna rağmen gaz şikayetlerinde bu besinleri tüketirken dikkatli olunmalı. Özellikle çiğ tüketilmemelerine hassasiyet gösterilmeli. Bazı durumlarda bağırsak hareketlerini artırmak adına alınan lif takviyeleri de ani ve fazla kullanımlarında gaz oluşturabilir. Yine bira gibi gazlı içecekler de gaz üreticilerdendir. Sürekli devam eden gaz şişkinliği durumlarında doktor kontrolüne geçilmelidir ve kronik rahatsızlıklar araştırılmalı, önlemler alınmalıdır. Bağırsak florasını bozan antibiyotikler de uzun süreli kullanımlarda şişkinliğe neden olabilir.

Beslenme sisteminde ne gibi değişiklikler önerirsiniz?
Klinik seyrinizde herhangi sorun olmadığı takdirde beslenmede yapılacak değişiklikler, yaşam tarzı iyileştirmeleri ve bazı destek ürün kullanımları semptomların azaltılmasına destek verir. Diyetinizden uzaklaştırmanız gereken en temel besinler kişisel farklılıklar göstermekle birlikte baklagiller, soğan, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, enginar, kuşkonmaz, armut, elma, şeftali, kırmızı erik, şekersiz şekerlemeler, sakız, tam tahıl ekmek, mısır gevrekleri, tam tahıl kekler, bira, gazlı içecekler, süt, krema ve dondurmadır. Mide boşalma süresini uzatan, doygunluk hissi yaratan yüksek kalori kaynağı yağlı besinler azaltılmalıdır. Bir süre için yüksek lif içeriğine sahip besinler diyetten çıkarılmalı sonra kademeli olarak eklenmelidir.

Probiyotik ürünler, süt, mısır gevrekleri, yoğurt günlük beslenmenize ekleyebileceğiniz temel besinlerdir. Süt ürünlerine karşı hassasiyetiniz olup olmadığını test etmek adına belli sürelerde diyetinizden çıkarıp bir süre sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Nane çayı içmeyi denemelisiniz; spazm giderici özelliği ile semptomları azaltabilir. Yapay tatlandırıcıları diyetinizden çıkarmalısınız. Bazı bünyeler; şekersiz ürünler, sakız ve şekerlemelerde kullanılan sorbitol, mannitol gibi tatlandırıcılara karşı hassasiyet gösterebilir.

Küçük porsiyonlar tüketmeye gayret etmeli ve beslenmenizde üç ana, üç ara öğün ilkesini benimsemelisiniz. Yemekleri küçük lokmalar halinde, iyice çiğneyerek tüketmeli, aceleniz varken, heyecanlı veya üzgünken yemek yememeye gayret etmelisiniz. Diş sağlığınıza önem vermelisiniz. Çünkü çürük ve ağrılı dişler yemekleri iyi çiğnemeden yutmanıza neden olabilir. Sigara içmemelisiniz, bu, hava yutmanızı artırarak gaz yapabilir.

Bu sorunla ilgili size gelen hastalarda bir artış var mı?
‘Patlayacak gibi hissediyorum, karnım hamile gibi oldu’ şikayetleri ile gelen o kadar çok danışanım var ki… Bu da beni karın şişkinliği konusuyla ilgili çözüm aramaya, araştırmaya fazlasıyla yönlendiriyor. Danışanlarımızın çoğu kilo kaybı isteği ile başvursalar da temelinde sağlıklı ve iyi hissetme isteği ön plana çıkıyor. Kişi istediği kadar çok kilo verse de, sabah uyandığında gözleri şiş, karnı gerginse ve kendini balon gibi hissediyorsa çalışmalar boşa gidebilir. Bu nedenle tahlil sonuçlarında ödeme neden olabilecek durumlar yoksa beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile sonuca gidilebilir. Ama bu konuda da sabırlı olmak şart.

Öneriler

kasık_ağrısı_nasıl_geçer
-Yiyecekleri Daha Çok Çiğneyin
Sindirim ağızda başlar. Ağzınıza attığınız her lokmayı en az 15 kere çiğnemek, şişkinlik yaşamanıza engel olacaktır.

-Her Gün Multivitamin Alın
Vücudunuzdaki besleyici seviyelerini yükseltmek için önemlidir. Ayrıca stresle başa çıkmanız konusunda faydalıdır.

-Her Sabah Aloe Vera Suyu İçin
Aloe vera zarar görmüş iç dokuları onarmasıyla (bağırsak düzenlemesi de dahil) bilinir.

Berrin Yiğit kimdir?
Karın şişkinliği nasıl önlenir? Berrin Yiğit kimdir? Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu. Gıda sanayinin önde gelen kuruluşlarında iki yıl süreyle beslenme danışmanı ve ürün müdürü olarak çalıştıktan sonra Amerika’da UCLA Üniversitesi’nde pazarlama ağırlıklı genel işletme programını tamamladı. Ardından California State University’de “alternatif beslenme” alanında hızlandırılmış bir program bitirdi. Yurtdışındaki eğitimi süresince Cedars Sinai Medical Center’da gönüllü olarak çalıştı, American Heart Association, American Diabetic Association gibi vakıfların etkinliklerinde yer aldı. Yurtdışında pek çok noktada yer alan bir zayıflama merkezinde diyetisyenlik pozisyonunda yer aldı. Taylight ve Taylife Spa’da görev alan Yiğit, yeterli ve dengeli beslenme ve sağlıklı kilo kontrolü konularında çalışmalarına devam ediyor.

Mini test
Şişkinliğe Karşı Savaş Açın
Aşağıdaki 30 soruda sizin için uygun olduğunu düşündüklerinizi işaretleyin. Hangi harfi kaç kere seçtiğinizi sayın ve sizin için uygun olan eylem planını hemen uygulamaya başlayın.

1. Karnınız şiş olduğunda burnunuz akıyor, karnınız, başınız ağrıyor, yorgun hissediyor, ruhsal durumunuz değişiyor, bahar alerjisi yaşıyor, egzamadan veya başka sağlık sorunlarından şikayet ediyor musunuz? (A)
2. Dilinizin ortasında veya yanlarında aşağıya doğru çizgiler var mı? (D)
3. Yaşınız ilerledikçe şikayetleriniz arttı mı? Özellikle 40 yaşından sonra? (D)
4. Bir süre boyunca ayakta durduğunuz ve sıcakta kaldığınız zaman parmaklarınız, bilekleriniz, dizleriniz veya yüzünüz şişiyor mu? (C)

5. Canınız sık sık pizza, makarna, peynir veya süt istiyor mu? (A)
6. Hayatınızı çok yoğun, hareketli, heyecanlı veya kontrolden çıkmış olarak tanımlayabilir misiniz? (B)
7. Kilo aldığınız zaman, bütün kilolar vücudunuzun orta bölgelerinde mi birikiyor? (B)
8. Spesifik bir yemeği yediğinizde vücudunuzda daha çok şişme yaşıyor musunuz? (A)
9. Neredeyse her öğünde mutlaka unlu besinler yiyor musunuz? (A)
10. Yorgun olmadığınız halde gözlerinizin altında mor halkalar var mı? (A)
11. Yataktan dümdüz bir karınla uyanıyor ve güç içerisinde mi şişiyorsunuz? (A)(B)(D)
12. Şikayetleriniz adet döneminizden birkaç gün önce mi başlıyor? (C)
13. Yemeğinizi on dakikadan daha az bir sürede mi bitiriyorsunuz? (B)(D)
14. Geceleri sekiz saatten az mı uyuyorsunuz? (B)
15. 48 saatten daha fazla tuvalete çıkamadığınız oluyor mu? (D)
16. Genellikle sağ tarafa dönük mü uyuyorsunuz?(D)
17. Çok susuyor musunuz?(C)
18. Olması gerekenden daha çok gaz çıkarıyor musunuz? (A)(D)
19. 18. soruya evet’ olarak cevap verdiyseniz, bunu belirli gıdalarla ilişkilendirebiliyor musunuz? (A)
20. Parmağınızla ayak bileğinize 30 saniye bastırın. Deri beş saniye boyuca aynı şekilde kalıyor mu, yoksa daha mı fazla sürüyor? (A)(C)
21. Yorgun olduğunuzda, kendinizi baskı altında hissettiğinizde fazla şişkinlik hissediyor musunuz? (B)
22. Öğün atlıyor veya iki öğün arasına düzenli olarak dört saatten fazla mı koyuyorsunuz? (B)(D)
23. Midenize kramplar giriyor veya bağırsaklarınız bozuluyor mu? (A)(B)
24. 23. soruya evet olarak cevap verdiyseniz, bunları belirli gıdalarla ilişkilendirebiliyor musunuz?(A)
25. 23. soruya evet olarak cevap verdiyseniz, şişkinlik belirtileri stres altında olduğunuz zamanlarda mı ortaya çıkıyor?(B)
26. İdrarınız genelde koyu sarı renkte mi çıkıyor? (C)
27. Salam, sosis gibi işlenmiş etler, hazır çorbalar ve mısır gevreği gibi gıdaları çok sık şekilde tüketiyor musunuz? (C)
28. Yemekleri tuzlu pişiriyor, tuzlu atıştırmalıklar tüketiyor veya yemeklerin üzerine tuz ekiyor musunuz?(C)
29. Tatile çıktığınız zaman şişkinliğiniz azalıyor mu? (B)
30. Genellikle bir gün içinde 250 ml’lik bardaklarda sekiz bardaktan az mı su içiyorsunuz? (C)

Değerlendirme
EN ÇOK “A” İŞARETLEDİYSENİZ
Sorunlarınızın kaynağında bazı gıdalara karşı hassasiyet yatıyor olabilir. Şişkinliği en çok tetikleyen, unlu ve sütlü gıdalardır. Rahatsızlıklarınızı gidermek için bu gıdaları içermeyen özel bir diyet uygulamanız gerekli.

EN ÇOK “B” İŞARETLEDİYSENİZ
Şişkin olmanızın kaynağında büyük ihtimalle, stres yatıyor olabilir. Rahatlamanıza yardımcı olacak şekilde beslenmeyi tercih etmelisiniz. Bu konuda uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

EN ÇOK “C” İŞARETLEDİYSENİZ
Sorununuz, vücudunuzun su tutuyor olmasından kaynaklanıyor olduğu için, vücudunuzdaki suyu atmanıza yardımcı olacak bir diyet planı yapmanız gerekiyor.

EN ÇOK “D” İŞARETLEDİYSENİZ
Şişme sorununuzun altında, büyük ihtimalle, sindirimle ilgili problemler yatıyor. Sindirime yardımcı olan enzimleri ve iyi huylu bakterileri çoğaltmak için detoks yapmanız gerekiyor.

Kaynak: Sabah

Karın şişkinliği özellikle kadınların çoğunda görülen bir rahatsızlıktır. Karın şişkinliğinin, tüketilen gıda ve sıvılar, stres, bir takım hastalıklar ve daha birçok sebebi bulunmaktadır.

Genellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerde karın şişkinliği ve ödem görülmesi normal kabul edilir. Kabızlığı önlemek için fazla miktarda sıvı tüketimi yapılması önerilirken, ileri seviyedeki kabızlıklar için doktora başvurulmalıdır.

Özellikle karının alt bölümünde şişkinlik görülürken, tüm karında da görülmesi mümkündür. Yetersiz sıvı ve lif tüketimi kabızlığa yol açtığı için lif bakımından zengin gıdalar tüketip bol Suiçmek yarar sağlayacaktır. Kabuklu gıdaların kabuğunu soymadan yememeli, çiğ sebze tüketiminizi arttırmalısınız. Asitli içeceklerden uzak durmanız kabızlığa karşı çözüm sağlayacaktır.

Karın şişkinliğinin bir diğer sebebi de aşırı miktarda Asit tüketilmesidir. Kola, fanta ve gazoz gibi asit içeren içeceklerin yanı sıra Alkol kullanımı da karında asit birikimine yol açarak karında şişkinlik yaratır. Bu da kişiyi huzursuz eder. Bu yüzden elinizden geldiğince asit içeren içecekler içmemeli, onların yerine doğal meyve suları ya da su tercih etmelisiniz.

Karın şişkinliğine sebebiyet veren bir durum da stres ve sıkıntıdır. Hemen hemen vücudun tüm sinirleri karın bölgesinden geçtiği için, sinir sisteminizde oluşan en ufak bir bozulmada mideniz de bozulur. Sinirlendiğiniz zaman mideniz şişebilir, bulanabilir. Bu yüzden stresli bir dönemdeyseniz, stres azaltıcı aktivitelerde bulunarak karın şişkinliğinizi giderebilir, mide problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Regl dönemi öncesinde de karında şişkinlik görülmesi normal karşılanır. Vücutta hormonal değişimler olduğu için adet dönemi öncesinde görülen belirtilerden biri de karındaki şişkinliktir. Bunu önlemek için günde 2,5 Litre kadar su içebilirsiniz. Kafeinli içecek tüketmek karındaki şişkinliği arttıracağı için kahve ve çay tüketiminizi en aza indirmelisiniz. Beyaz Ekmek ve unlu gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz. Tatlı ihtiyacı hissettiğiniz zaman işlenmiş şeker içeren çikolatalara yönelmek yerine, taze mevsim meyvelerinden tüketmelisiniz..

 

şişkinlik nasıl giderilir bitkisel şişkinlik nedenleri şişlik nasıl geçer şişkinlik giderici ilaçlar bağırsak gazı nasıl geçer hamilelikte şişkinlik nasıl geçer şişkinlik neden olur şişkinlik giderici bitkiler

şişkinlik nasıl giderilir nasıl geçer şişkinlik nasıl giderilir bitkisel karındaki şişkinlik nasıl geçer hamilelikte şişkinlik nasıl geçer midedeki şişkinlik nasıl geçer şişkinlik nasıl gecer şişkinlik nasıl giderilir ahmet maranki midede şişkinlik nasıl giderilir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*