mor soğanın faydaları nelerdir,Soğan suyu ve faydaları

yorumsuz
1.050 views
mor soğanın faydaları nelerdir,Soğan suyu ve faydaları

Şifa Kaynağı soğanın faydaları Nelerdir? Kırmızı soğanın faydaları nelerdir?

 

Mor soğanı yemeklerde genelde bayanlar tercih etmiyor. Ağırlıklı olarak salatalarda kullanıyorlar. Ama mor soğanın bu faydalarını okuyunca mutlaka vazgeçemeyecek ve her alanda mor soğan tüketmeye çalışacaksınız. Bizden söylemesi. Peki geçelim bakalım Mor soğan nelere şifa kaynağı hangi hastalıklara iyi geliyor.

 

 

kirmizi_sogan_faydalari_bilgilerburada

 

 

 

 

 

Mor Soğan: Kalbimizi güçlendirir, Kolestrolü düşürmeye yardımcı olur, dolaşım bozukluğunu gidermede etkilidir. Elbette bunun yanında da birçok faydası vadır.

Kan yapımına yardımcı olarak büyük bir fayda sağlar.Özellikle kan azlığı sorunu yaşayanlar mutlaka bunu denemeli.

Kalp çarpıntısını azaltmada faydalıdır. Mor Soğan suyu kalbi güçlendirdiği bilinmektedir.

Taşıdığı esterler kanın pıhtılaşmasını önleyerek daha akıcı bir kıvam sağlar ve buda sağlığımızı olumlu etkiler.. Kan basıncını (tansiyonu) düşürücü etkiye sahiptir. Şeker hastalığına karşı bol miktarda mor soğan yenir. Kesik ve yanık yaralarının mikrop almaması için mor soğan suyu sürülür. Safra kesesi salgısını artırır ve bunun sonucu olarak taş oluşumunu önler. El ve ayak tırnaklarının çabuk kırılmasında, tırnakları sık sık mor soğan suyu ile ovmak gerekir.

ŞİFA KAYNAĞI MOR SOĞANI SIK SIK TÜKETİN
Ayak bacak karın göğüs ve ellerdeki şişmelere karşı günde üç defa yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilir. Burun kanamalarını durdurmak amacıyla soğan yumrusu ikiye kesilir yarısı burnun önüne bağlanır. Çıbanları olgunlaştırmak için soğan yumrusunu oluşturan yapraklar haşlanarak çıban üzene konur. İdrar yolları ağrılarında taze kesilmiş ve ısıtılmış soğan sıcak sıcak ağrıyan yerin üzerine konur ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır. Dizanteri veya bağırsak iltihaplarına karşı çiğ yumurta sarısı taze tereyağı iyice ezilmiş kimyon tohumu ve fazla miktarda soğan suyu karıştırılıp günde üç defa birer çorba kaşığı yenir. Nasırları yok etmek için sirke içerisinde kaynatılan mor soğan nasır üzerine konarak bağlanır ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır.

KARIN SANCILARINE MOR SOĞAN BİREBİR
Karın sancılarına ve mide kanamalarına karşı çok ince doğranmış soğan süt içerisinde kaynatılarak içilir. Dibinde toplanan soğanlar ise yenir. Boğaz iltihabı (Iarenjit)’in tedavisi sesin güzelleştirilmesi sinirsel rahatsızlıkların tedavisi öksürüğe bronşit ve boğaz ağrısına karşı en iyi ilaç soğan suyunun balla karıştırılarak yenmesidir. Bu maksatla hazırlanan macundan günde üç çorba kaşığı tüketilmeli.

Elbette Bunlara alerjinizin olmaması önemli ve kullanmadan önce doktorunuzdan da tavsiye alınız.

 

Alıntıdır:

 

 

 

 

mor soğan faydaları mor soğan tohumu mor soğan nerede yetişir mor soğan suyunun faydaları mor soğan yetiştiriciliği mor soğan salatası mor soğan ve geçirdiği hastalıklar

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*