puset modelleri,çocuk araba koltuğu çeşitleri fiyatları, 1 Haziran puset zorunlu oluyor

yorumsuz
971 views
puset modelleri,çocuk araba koltuğu çeşitleri fiyatları, 1 Haziran puset zorunlu oluyor

puset modelleri,çocuk araba koltuğu çeşitleri fiyatları, 1 Haziran puset zorunlu oluyor,çocuk oto koltuğu özellikleri

cocuk_oto-koltugu-1haziran-enguvenli-uygunfiyat

Bebeklerle vede çocuklarla yolculukta puset yani çocuk koltuğunun gerekliği muhakkak. Durum böyle olunca herkesi puset çocuk koltuğu alma telaşı sardı. Bunun yanında 1 Hazirandan itibaren eğer arabada bebek varsa yada çocuk vede çocuk bebek koltuğu arabada yoksa güzel bir ceza yiyebilirsiniz.

Puset parasını bebek koltuğu yerine cezaya vermek istemiyorsanız en kısa sürede bir çocuk koltuğu temin etmenizi tavsiye ediyoruz. Peki ama çocuk oto  koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi durumlarda nasıl puset tercih edebiliriz.? Birde anne babalar için önemli olan nokta güvenliktir. Peki ama hangi çocuk oto koltuğu daha güvenli? Bunların hepsine makalemizde cevap vermeye çalışalım. Bu arada çocuk oto koltuğunu sırf cezası olduğu için değil çocuklarımızın güvenliği için ele aldığımıza da inancımız tam tabi:) Bakalım çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeliymişiz?

 

Puset fiyatları ve modelleri,çocuk oto koltuğu fiyatları ve özellikleri,çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

eğer arabanız biraz yeni modelse mutlaka aldığınız puset isofix özellikte olsun. İsofix demek rahat bir şekilde puseti arabaya monte edebilirsiniz demektri. Arka kısmında bir demir oluyor ve hemen kolayca çocuk oto koltuğu koltuğa takılıyor. Eğer isofix yoksa daha zor oluyor puseti koltuğa takmak.

Önemli olan nokta şu Oto koltuğu çocuğun yaşına göre değil kilosuna göre seçilmelidir. Çünkü çoğu çocuk yaşı ile orantılı kiloya sahip değildir. Çocuk 4 yaşında ama 25 kiloda olabilir. O yüzden öncelikli olarak kiloyu baz alın.

Asla çocuğunuzun kilosuna uygun olmayan oto koltuklarını tercih etmeyiniz, çünkü sadece uygun boydaki oto koltuğu çocuğunuzun güvenliğini sağlayacaktır.
Bebeğiniz kemik gelişimini tamamladığında ve oturabildiğinde (genellikle 10 kg’dan itibaren) doğumdan itibaren yatay olarak kullandığınız oto koltuğunu (ana kucağı) değiştirmelisiniz.

Dikkat! Çocuğunuzun kafası koltuğun en üst noktasının üzerine çıkıyorsa mutlaka koltuğunuzu değiştirmelisiniz.

Bebeğinizin yaşına ve ağırlığına göre 5 çeşit oto koltuğu vardır:

1 ) 0 – 9 kilo arasındaki bebekler için:
  • Sadece yüzü arka koltuğa dönük şekilde kullanılır.
  • Bebeklerin kemiklerinin gelişimi henüz tamamlanmadığı için yatar pozisyonda kullanılmalıdır.
  • Yüzü arkaya dönük biçimdeyken omuzlarından ve omuzlarının altından geçen emniyet kemerleri vardır.
  • Taşınabilir parçaları ve elde taşımak için bir sapı olan modelleri de mevcuttur. (Arabayı kullanırken taşıma sapının aşağıda ve kilitli pozisyonda tutulması gerekir.)
 2 ) 10 – 18 kilo arasındaki küçük çocuklar için:
  • Yaş olarak yaklaşık 8 aylıktan 4 yaşına kadar küçük çocuklar için kullanılabilir.
3 ) 15 – 25 kilo arasındaki çocuklar için:
  • Yaklaşık 3 – 7 yaş arası çocuklar için kullanılabilir.
  • Bu yaşlardaki çocuk serbestçe oturtulabilir, ancak yetişkinler için düşünülmüş emniyet kemeri, tek başına çocuk için gerekli, güvenceli yolculuğu sağlamaz. Bu nedenle çocuk güvenlik koltuğuna ihtiyacı vardır.
4 ) 22 – 36 kilo arasındaki çocuklar için:
  • Yaklaşık 6 – 12 yaş arası çocuklar için kullanılabilir.
  • Yetişkinler için tasarlanan emniyet kemeri yalnız başına gerekli güvenli yolculuğu sağlamaz. Bu nedenle çocuk güvenlik koltuğuna ihtiyacı vardır.
5 ) Booster – yükseltici koltuklar:

Çocuk 18 kg civarındayken ve 36 kg ye gelene kadar kullanılır.

 

en iyi çocuk oto koltuğu,en güvenli çocuk oto koltuğu,çocuk oto koltuğu nasıl monte edilir,bebek oto koltuğu chicco bebek oto koltuğu cezası bebek oto koltuğu cimri bebek oto koltuğu civil oto bebek koltuğu cezası 2015 bebek oto koltuğu maxi cosi bebek oto koltuğu bebe confort

 

bebek oto koltuğu en ucuz bebek oto koltuğu en iyisi bebek oto koltuğu emniyet kemeri bebek oto koltuğu en iyi marka bebek oto koltuğu ebebek bebek oto koltuğu en iyi bebek oto koltuğu e4 belgesi bebek oto koltuğu ikinci el

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*