kurban etiyle evde kavurma nasıl yapılır,kavurma tarifi

yorumsuz
648 views
kurban etiyle evde kavurma nasıl yapılır,kavurma tarifi

Evde kavurma nasıl yapılır,Kurban eti evde yumuşak nasıl pişirilir? Kavurma Tarifi

kurbanda evde kavurma nasıl yapılır,kavurma tarifi
kurbanda evde kavurma nasıl yapılır,kavurma tarifi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malum yarın kurban bayramı ve milyonlarca Müslüman kurban kesip Allah’ın rızasını kazanmak için niyet edecekler. Kurban etinin üçte ikisini dağıttıktan sonra kendinize ve gelen misafirlerinize evde ikram için güzel bir kavurma yapabilirsiniz. Kurban bayramının olmazsa olmazlarındandır kavurma. Neredeyse kurban kesilen her evde kavurmada ertesi gün pişirilir. Kavurmanın en güzel taraflarından biriside birkaç saatlik et ile rahatlıkla kavurma pişirilebilmesidir.

 

Sizlerinde bildiği gibi kurban eti en az 48 saat dinlendirilmeli ve sonradan derin dondurucuya konmak isteniyorsa konulmalı. Kurban eti eve geldiği gibi hemen parçalayıp buzluğa koymak oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Bunu kasaplar ve uzmanlar özellikle belirtiyorlar.

 

Peki gelelim evde kurban etinden yumuşak lokum gibi kavurma nasıl yapacağımıza. Bunun için çok farklı tarifler olsada biz kesin sonuca ulaşacağınızı düşündüğümüz bir tarifi sizlere sunacağız. Ve umuyoruz ki bu tarifle güzel bir bayram kavurması afiyetle yiyebileceksiniz.

Şunu da kavurma tarifine geçmeden önce belirtmeliyiz ki kavurma için 2-3 saatlik dinlenme ilk etapta yeterli olacaktır. Çünkü büyük bir çoğunluk ilk gün kavurma yemek isteyecektir. Ama uzmanların genel görüşü kavurma içinde en az 1 gün eti dinlendirmektir. Tabiki büyük çoğunluk ilk gün kavurma ziyafetinden mahrum kalmak istemeyeceği için birkaç saatlik dinlemiş etle kavurma pişirme işlemine geçeceklerdir. Ama 2. günde dinlenmiş etle kahvaltıda bir kavurma deneyin farkı göreceksiniz:)

Ayrıca kuzu eti ile Dana etinden kavurma yaparken bir püf nokta var onuda tarifte belirteceğiz.

 

evde kuzu dana kavurma nasıl yapılıyor
evde kuzu dana kavurma nasıl yapılıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURBAN KAVURMASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELERİMİZ.

 

– 1 KG kurban eti

– Bir miktar kurban iç yağı(150 gr civarı) 

– 1 adet soğan

– isteğe göre kırmızı biber

– Kekik

– defne yaprağı

– Tuz (isteğe göre)

 (Not) İsteyenler domates ve biberde ilave edebilirler)

 

KAVURMA TARİFİ

 

Kavurmaya kesinlikle dışarıdan sıvı yağ ilave etmeyiniz. Öncelikli olarak etin kendi iç  yağından önceden kızdırdığınız tavaya alınız. Hayvanın iç yağı bir miktar eridikten sonra eti tavaya alın ve en az 8-9 dakika HARLI ateşte yani yüksek ateşte kavurunuz. Etimiz biraz kavruldu şimdi sıra etin lezzetini ve besin değerini artırmak için soğan koyama geldi. Ama burda dikkat edeceğiniz nokta soğanı sakın doğramayın. Bütün olarak soğanı kavurma etinin içine tavaya koyunuz. Bütün olan soğan hem kokusunu hem lezzetini ete verecektir. Siz soğanı bütün olarak koysanızda kavurma uzun süreceği için zaten soğan dağılacak ve harika lezzet verecektir ete.

 

Et yemeklerine tuz ve baharat en son koyulur artık bunu hepimiz biliyoruz. Eğer baştan tuz ve baharı koyarsanız tuz eti sertleştirir vede suyunu çekmesini sağlar. Buda kavurmanızın istediğiniz gibi olmasını engeller. Etimizi,kavurmamızı harlı ateşte biraz kavurduktan sonra artık ateşi kısınız. Acıyı sevenler bu kısımda kırmızı ve pul biber isteğe göre ekleyebilirler aynı zamanda etin olmazsa olmazı defne yaprağınıda ekleyiniz. Defne yaprağı hem etin kokusunu alır hemde lezzet verir. Tabiki birazda Kekik ekliyoruz. Kekiksiz etde zaten düşünülemez. Bu şekilde kısık ateşte eti yumuşayana kadar pişiriniz ve kavurmanız servise hazır hale gelmiştir.

 

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var oda şu. Eğer kuzu etiyle kavurma yapıyorsanız yukarıdaki tarifi aynen uygulayın ama Dana eti ile kavurma yapanlar mutlaka 1 su bardağı suyu ete ilave edip öyle kavursunlar. Dana eti biraz daha geç pişeceği için suya ihtiyacı vardır. Bunun dışında dana eti ve koyun kuzu eti kavurm atarifi bu şekildedir.

 

 Tarifimize domates ve yeşil biber eklemedik ama isteyenler bunlarıda ilave edebilirler.

 

Şimdiden afiyet olsun diyor ve kurban bayramınızı tebrik ediyoruz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*