HEM Modüller Bilgisayar Kullanımı Kursu Ders Notları

yorumsuz
3.478 views
HEM Modüller Bilgisayar Kullanımı Kursu Ders Notları

HEM Modüller Bilgisayar Kullanımı Kursu Ders Notları

 

Halk eğitim merkezlerinde sizlerin de bilgiği gibi 160 saatlik bilgisayar kursu verilmekt. Aynı zamanda yine HEM de ve okullarda okullar hayat olsun projesi kapsamında 88 saatlik bilgisayar kursu veriliyor. İt bu kurslara devam edne ve bilgisayarı yeni öğrenen kursiyerler rahatlıkla bu notlardan yardım alabilirler. Bu ders anlatımının güzel tarafı bilgisayar ve sağlığından başlıyorda word excele kelime işlemci programlarına kadar belirli bir sıra ve düzen içinmde anlatıyor.

 

Temel bilgisayar bilgilerinden donanımdan yazılıma word excel gibi konulara kadar birçok alanda ve konuda sizlere yardımcı olacak ders notları. Bunları meb sitesinden worde çevirerek sitemize ekliyoruz. Eğer PDF olarak daha düzenli ulaşmak isterseniz indirmek için TIKLAYINIZ.

 

hem bilgisayar ders notları ve modüller
hem bilgisayar ders notları ve modüller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI HEM MODÜLLERİ 2014-2015

 

BİLGİSAYAR VE SAĞLIK (onair)

Bilgisayar yanlış kullanıldığında, çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bunların başında sağlık problemleri gelir. Bilgisayar kullanırken bulunduğumuz ortam, oturduğumuz sandalye, baktığımız ekran eğer doğru ayarlanmamışsa ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açar. Peki, Bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeli, nasıl oturmalıyız?

 

1

/ Ekranın üst kenarı göz hizasında; bifokal gözlük kullananlarda göz V hizasının altında

^ Ekran kol boyu mesafede (40-80cm)

Ov Doküman askısı ekran yüksekliğine ayarlı Koltuk arkalığı iyi bir bel desteği sağlar

0 Koltuk arkalığı ve oturağın yüksekliği ile yatıklığı kullanıcı tarafından

 • kolayca ayarlanabilir

jjv / Klavye yüksekliği, kol ile ön kolun gevşek ve yere paralel durmasına ‘»J V imkân sağlar

^ Bilekler düzgün (nötral)

0 , Eğer gerekiyorsa, yumuşak yüzeyli ve hareketli bir bilek desteği,

 • “Home” tuş sırası yüksekliğinde

J Bacaklar yere paralel

Çalışma yüzeyinin altında bacaklar için geniş alan O ı/ Ayaklar tamamen yere veya bir ayaklığa basıyor

Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan Bilgisayar ve Sağlık sayfasında bilgisayar kullanırken karşılaşılabilecek sorunlar ve bu sorunlara karşı alınabilecek önlemler anlatılmıştır.

\
Ayak Desteği                       Beş Ayaklı
Tekerlekli Sandalye
Resim 1 Doğru Oturma Şekli

 

BİLGİSAYAR DONANIMLARI

Donanım, bilgisayarın elle dokunulabilen, gözle görülebilen elektronik parçalarıdır. Bilgisayarın daha işlevsel olması için bu parçalara ihtiyacı vardır. Daha net bir görüntü, daha kaliteli bir ses için, bilgisayardaki bilgileri kâğıt ortamına aktarmak için donanımları kullanırız.

Donanımlar konumuna göre ikiye ayrılır.

Iç Donanımlar (Dâhili Parçalar)

Bilgisayar kasasının içerisinde yer alan ve bilgisayarın çalışmasını sağlayan parçalardır. Bunlardan bazıları zorunlu parçalar olup, bu parçalar olmadan bilgisayar çalışamaz.

Mecburi Donanım Birimleri

Ana kart (Mainboard), Merkezi İşlem Birimi (CPU), Geçici Bellek (RAM), Güç Kaynağı (PSU).

Genişletme Kartları

Ekran Kartı, Ses Kartı, Ethernet Kartı, Modem, TV Kartı, Hard disk, Disket Sürücü, CD/DVD Sürücü vb.

Dış Donanımlar (Harici Parçalar)

Bu parçalar bilgisayarın kasasının dışında yer alırlar daha çok dış işlevler için kullanılırlar. Bunlardan yalnızca Fare ve Klavye bilgisayarın genel işleyişine etki eder.

 • Klavye
 • Fare
 • Yazıcı
 • Tarayıcı
 • Kamera
 • Hoparlör
 • Mikrofon
 • Ekran (Monitör)
Donanımın Adı Giriş Birimi Çıkış Birimi
Monitör X
Klavye X
Fare X
Yazıcı X
Tarayıcı X
Hoparlör X
Mikrofon X
Kamera X
Dokunmatik Ekran X X
Modem X X

 

BİLGİSAYARDA KULLANILAN ÖLÇÜ BİRİMLERİ

Bilgisayarda kayıt edilen bilgilerin boyutunu hesaplamak için kullandığımız ölçü birimleri: bit, byte, kilobyte, megabyte, gigabyte, terabyte şeklindedir. Bilgisayar ölçü birimleri 1024 ve katları şeklinde ilerler. Bunlardan yalnızca byte, 8 bit olarak belirlenmiştir.

1 Byte = 8 bit

1 Kilobyte (KB) = 1024 Byte 1 Megabyte (MB) = 1024 Kilobyte 1 Gigabyte (GB) = 1024 Megabyte 1 Terabyte (TB) = 1024 Gigabyte

 

KISAYOL TUŞLARI

Yaptığı İş Kısa yol Tuşu
Çalıştır Menüsü Başlat Tuşu + R
Bilgisayarım Başlat + E
Masaüstünü Göster Başlat + D / Başlat + M
Hızlı Başlat (Windows 7) Başlat + Program Numarası
Sayfa/Görüntü Yenile F5
Yeniden Adlandır F2
Arama F3 I CTRL + F
Değiştir (Word) CTRL + H
Sola Hizalama CTRL + L
Ortalama CTRL + R
Sağa Hizalama CTRL + G
Kalın Yazma CTRL + K
İtalik Yazma CTRL + T
Altı Çizgili Yazma CTRL + SHIFT + A
Tümünü Seçme CTRL + A
Kes CTRL + X
Kopyala CTRL + C I CTRL + Insert
Yapıştır CTRL + V I SHIFT + Insert
Yeni Belge CTRL + N
Program Kapatma ALT + F4
Dosya Açma CTRL + O
Kaydetme CTRL + S
Farklı Kaydetme F12
Görev Yöneticisi CTRL + ALT + Delete
Başlat Menüsü Başlat Tuşu / CTRL + ESC
Pencereler Arasında Gezme ALT + Tab
Masaüstünü Gösterme Başlat + D
Geri Al CTRL + Z
Yinele (Geri Alınanı Tekrar Yap) CTRL + Y
Yeni Sayfa(Word) / www.*.com (İnternet) CTRL + Enter
Adres Çubuğu (İnternet Explorer) F4
Başlık Atama (Word) ALT + Başlık Numarası
Menü Çubuğuna Geçme F10
Dipnot Ekleme (Word) CTRL + ALT + F
Tam Ekran Görüntü (İnternet Tarayıcıları) Fil
Ekran Resmi Çekme Print Screen
Aktif Pencere Resmi Çekme ALT + Print Screen
Excel’de Formülleri Gösterme CTRL + ,

 

 

İŞLETİM SİSTEMLERİ TEMELLER

Bu bölümde bilgisayarımızın yönetim yazılımı olan işletim sistemleri hakkında bilgiler edineceğiz.

İşletim Sistemi; kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan, bilgisayar kaynaklarının kullanımını kolaylaştıran, uygulama yazılımlarının çalışmasını sağlayan temel sistemdir.

İşletim Sistemi Türleri

İşletim sistemlerini; Gerçek Zamanlı, Çok Kullanıcılı ve Tek Kullanıcılı, Çoklu Görev ve Tek Görev, Dağıtılmış ve Gömülü işletim sistemleri olarak ayırabiliriz.

İşletim Sistemleri Çeşitleri

 1. Amiga İşletim Sistemleri: Amiga bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemidir.
 2. MAC OS X: Apple bilgisayarlar için geliştirilen UNIX tabanlı işletim sistemidir.
 3. Chromium İşletim Sistemi: Google tarafından Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir işletim sistemidir. PC’lerde kullanılabilir.
 4. Linux İşletim Sistemleri: UNIX tabanı üzerine PC’ler için inşa edilen bir işletim sistemidir. Çok fazla sayıda farklı dağıtıma sahiptir. Çekirdeği ücretsiz olup, bazı dağıtımlar dışında kendisi de ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Belirgin bir sahibi olmadığı için hiç kimse hak talebinde bulunamaz. Türkiye’de şu anda TUBİTAK tarafından geliştirilen PARDUS İşletim sistemi de Linux ailesinin bir ferdidir. Ücretsiz kullanımı ve dağıtımı yapılabilmektedir.
 5. Windows İşletim Sistemi: Microsoft tarafından PC’ler için geliştirilen bir işletim sistemidir. Şu anda dünyada en çok kullanılan işletim sistemleri listesinde birinci sırada yer almaktadır. Ücretli bir işletim sistemidir. İnternet Kafelerde, yeni aldığınız bilgisayarlarda kurulu olan işletim sistemi genellikle Windows İşletim Sistemidir. Windows 1 ile görsel arayüze sahip olduktan sonra Windows 95, Windows 98, Windows Millenium Edition (ME), Windows XP, Windows Vista ve son olarak Windows 7 piyasaya sürülmüştür.

i 10 }

 

İŞLETİM SİSTEMİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLER

Bu bölümde bilgisayarımızın genel özelliklerini nasıl düzenleyeceğimizi öğreneceğiz.

Başlat Menüsü

Bakım

Bu bölüm bilgisayarın onarım işlemlerinizi yaptığımız bölümdür.

Sistem onarım Diski Oluşturma seçeneği ile bilgisayarımızın arızalanması durumunda bilgisayarı kurtarabilmek için bir flash disk veya disket yardımıyla bilgisayarımızı yeniden yapılandırmak/kurtarmak için gerekli işlemleri yapabiliriz. Sistem Onarım Diski seçeneğinde kullanacağımız flash disk in içerisinde önemli bir bilgi bulunmaması gerekmektedir. Çünkü bu seçenek sonunda flash disk biçimlendirilecektir (içerisindeki tüm bilgiler silinecektir).

Windows Uzaktan Yardım seçeneği bilgisayarımızda internet bağlantısı, yeniden kurma gibi işlemler haricindeki sorunlarda bir arkadaşımızdan yardım almak için kullanabileceğimiz bir seçenektir. Bu seçenek sonucunda oluşturulan davet dosyasını arkadaşımıza e-posta ile gönderdikten sonra, bilgisayarımıza internet üzerinden bağlanarak problemin çözülmesini sağlayabiliriz. Uzaktan yardım seçeneğinde karşı taraftaki kişinin bilgisayarı kontrol etmesini engellemek için ESC tuşuna basmamız gerekmektedir.

Yardım ve Destek seçeneği, bilgisayarımızda karşılaştığımız sorunlarda başka birisinin yardımına başvurmadan önce, sorunu kendi başımıza halletmek için kullanabileceğimiz bir bölümdür. Windows içerisinde bulunan yardım ve sorun giderme belgeleri aracılığı ile sorunların giderilmesine çalışabiliriz.

Yedekleme ve Geri Yükleme seçeneği bilgisayarımızın içerisinde bulunan sistem ayarları, kişisel dosyalar gibi bilgilerin bir kopyasını oluşturup, bilgisayarımız arızalandığında (çöktüğünde) bilgilerimizin kaybolmasını engellemek ve yeniden kurulumda bilgilerimizi geri yüklemek için kullanılabilir.

Donatılar

Bu bölümde bilgisayarda kullanabileceğimiz bazı temel işlevlerin yanı sıra işletim sisteminin daha etkin çalışması için gerekli yazılımlar da mevcuttur. Kullanabileceğimiz yazılımlardan bazıları; Not Defteri, Wordpad, Hesap Makinesi, Ekran Alıntısı Aracı, Paint (resim çizme yazılımı), Uzak Masaüstü Bağlantısı, Projeksiyon Bağlantısı (kablolu, kablosuz)dır.

Erişim Kolaylığı Merkezinde engelli kullanıcıların bilgisayarı daha etkin kullanılabilmeleri için tasarlanmış olan; Büyüteç, Ekran Klavyesi, Ekran Okuma Aracı, Windows Ses Tanımlama Aracı bulunmaktadır.

Sistem Araçlarında işletim sistemin sağlıklı çalışabilmesi için gerekli olan araçlar vardır.

Örnek; Disk Birleştiricisi, Disk Temizleme Aracı, Görev Zamanlayıcı, Karakter Eşlem, Sistem Bilgisi, Sistem Geri Yükleme.

Tablet PC araçları da dokunmatik özelliği olan bilgisayarlarda El Yazısı Tanıma, Tablet PC Giriş Paneli (ekran klavyesi) gibi uygulamalarla bilgisayarı daha etkin kullanmamızı sağlar.

Denetim Masası

İşletim Sisteminin ve bilgisayara bağlı aygıtların ayarlarını yapacağımız bölümdür. Başlat Menüsünden ^ Denetim Masası bağlantısına tıklayarak veya Bilgisayar penceresinde üst menüde yer alan Denetim Masasını Aç düğmesine tıklayarak açabiliriz.

Ağ ve Paylaşım Merkezi

Bu bölümde bilgisayarın ağ bağlantı ayarlarını yapabilir, ağ cihazlarının özelliklerini değiştirebiliriz. Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin bölümünden bilgisayarımızda takılı olan ağ cihazlarını (Ethernet kartı, kablosuz ağ kartı, bluetooth adaptörü) görüntüleyip, bu cihazlara ait ayarları düzenleyebiliriz. Gelişmiş Paylaşım Ayarlarını Değiştirin bölümünden ağda dosya – yazıcı paylaşımı ile ilgili ayarları değiştirebiliriz.

Aygıt Yöneticisi

Aygıtlar ve Yazıcılar

Bölge ve Dil

Erişim Kolaylığı Merkezi Fare

Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü

Görüntü

Güç Seçenekleri

İnternet Seçenekleri

Kişiselleştirme

Klasör Seçenekleri

Klavye

Kullanıcı Hesapları Programlar ve Özellikler Ses

Sistem Tarih ve Saat Windows Update Yazıtipleri Yönetimsel Araçlar

Kelime İşlemci Yazılımı (Microsoft Word 2010)

Genel Bilgiler

Burada anlatacağımız Kelime İşlemci Yazılımı Microsoft Word 2010 programıdır. Word programı, düz yazı hazırlamak, davetiye, mektup vb. belgeler oluşturmak için kullanılan bir yazılımdır. Ekran görünümü boş bir kâğıt şeklindedir. Word programı kullanılarak, kitap dahi yazılabilir.

Dosya Düğmesi

Dosya Düğmesi; Ofis yazılımlarının genel ayarlarının yapıldığı, Kaydetme, Farklı Kaydetme, var olan bir dosyayı açma, Boş belge oluşturma, Belgeyi/Sayfayı yazdırma komutlarının yer aldığı bölümdür.

Bilgi

Düzenlenmekte olan belgemizin izinleri, paylaşım ayarları vb. gibi işlemlerinin yapıldığı, belge ile ilgili bilgilerin (yazar, etiketler, açıklamalar, …) değiştirildiği bölümdür.

Yeni

Yeni bir dosya oluşturmak için kullanacağımız bölümdür. Bu bölümde şablon kategorilerinden dosyamıza uygun olanını seçip, sağ taraftaki oluştur düğmesi ile yeni bir dosya oluşturabiliriz.

Yazdır

Bu bölümde belgemizi yazdırmak için kullanacağımız ayarları yapıyoruz. Ekranın sağ tarafındaki bölümde belgenin ön izlemesini görebiliriz.

Kaydet ve Gönder

Bu seçenek belgeyi farklı şekillerde kaydetmenin yanı sıra internet üzerinden paylaşma/gönderme imkânını da sunar. Web’e Kaydet seçeneği ile Windows Live üzerine, Web Günlüğü Postası Olarak Yayımla seçeneği ile de web üzerinde bir Blog sayfasında, WordPress sitesinde, Sharepoint üzerinde veya Windows Live üzerinde yayımlama imkânını sunar.

Seçenekler

Bu bölüm, Word programının genel ayarlarının yapıldığı bölümdür. Bu bölümde programın görünüm ayarlarını düzenleyebilir, Kaydetme seçeneklerini değiştirebilir, İmla Denetimi – Sözlük gibi ayarları yapabiliriz. Ayrıca Güven Merkezi aracılığı ile konumlarına/türlerine/kaynaklarına göre belgeleri farklı güvenlik düzeylerinde inceleyebiliriz. Güven Merkezi, dosyalar içerisine eklenebilen makro adı verilen program kodlarını engelleyerek bilgisayarımıza gelebilecek olası zararları engellemeyi amaçlar.

Giriş Menüsü (düzenlenecek)

Bu menüde yazıtipi ayarları, hizalama, Madde İşaretleri ve Numaralandırma, Pano işlemleri ile Başlık stilleri bulunmaktadır.

 

Yazıtipi Ayarları

Bu bölümde yazdığımız yazının yazitipini, rengini, boyutunu değiştirebilir, kalın, italik, altı çizili yazılar yazabiliriz. İstenirse üstü çizili, üst sımge (x2) veya alt simge (x2)şeklinde de yazı yazmamız mümkün.

Vurgu seçeneği ile belirli bir metnin vurgulanmasını sağlayabiliriz. Vurgu seçeneği sadece seçili metnin arka planını boyayarak vurgulanmasını sağlar.

Hizalama Ayarları (Paragraf)

Bu bölümde yazının sayfa içerisindeki yerleşim ayarlarını yapacağız. Yazınızın nereye göre hizalanacağını buradan belirleyeceğiz.

 

yazılar yazabiliriz. Yine bu bölümde paragraf boşluklarını ayarlayabilir, paragraflara/yazılara arka plan rengi verebilir, kenarlık çizebiliriz.

Madde İşaretleri ve Numaralandırma

Bu bölümde yazınız içerisinde maddelenmiş içerikler oluşturmamızı sağlar. Bunu yapmak için 3 farklı yöntem vardır.

 1. Yazınızı her satıra bir madde gelecek şekilde yazdıktan sonra Madde İşaretlerini tıklayarak,
 2. Önce Madde İşaretlerini tıklayıp daha sonra her maddenin ardından Enter’e basarak,
 3. İlk maddeden önce yıldız işareti (*) koyup, ardından bir boşluk bıraktıktan sonra yazmaya başlayarak.

Aynı işlemleri Numaralandırma için de uygulayabiliriz. Ancak numaralandırmada (*) yerine sayı sıralaması istiyorsak 1. 1- 1) şeklinde, harf sıralaması istiyorsak a. a- a) ya da Roma rakamları ile sıralama yapacaksak i. i- i) şeklinde kullanımlar ve arkasından bir boşluk bırakarak Numaralandırma yapabiliriz.

Alt madde oluşturmak için klavyeden TAB tuşuna basabilir veya Girinti Artır düğmesini kullanabiliriz. Tekrar önceki madde düzeyine dönmek içinde Girinti Azalt düğmesi ve SHIFT + TAB tuşlarını kullanabiliriz.

Örnek:

 

 

 

 • Dış Donanımlar o Klavye o Fare o Ekran o Yazıcı, …

Numaralandırma

 

 1. İç Donanımlar
 2. CD Rom Sürücü
 3. Harddisk
 4. RAM
 5. CPU
 6. Ana kart, …
 7. Dış Donanımlar
 8. Klavye
 9. Fare
 10. Ekran
 11. Yazıcı, .

 

 

 

 

 

 

Stiller Bölümü

Bu bölümde belge içerisindeki metinlere Başlık, Alt Başlık, Konu Başlığı gibi özellikler verilerek belgenin daha erişilebilir olmasını sağlayabiliriz. Bu başlık bilgilerini kullanarak Gezinti Bölmesi aracılığı ile sayfa içerisinde gezinebilir, Word programının İçindekiler Tablosu oluşturmasını sağlayabiliriz. Başlık bilgileri eklendiğinde Word içerisinde kayıtlı bulunan varsayılan biçimleri kullanır. İsteğe göre bu biçimleri değiştirebiliriz.

Düzenleme Bölümü

Bul (Gelişmiş Bul), Değiştir, Git

Bu komut ile belge içerisinde aranan bir metni (biçimlendirme özelliğini) bulabiliriz. Açılan pencerede Bul sekmesinde aranan metni yazarak veya Tüm Seçenekler altında istenilen biçimlendirme özelliğini belirterek istediğimiz bilginin yerini bulabiliriz.

Değiştir sekmesi ile istediğimiz metni başka bir metinle değiştirme işlemi yapabiliriz.

Git sekmesi aracılığı ile başka bir sayfaya, başlığa, yer imine hızlıca geçebiliriz.

Seç

Bu özellik ile belge içerisinde metinleri devre dışı bırakıp, sadece nesneleri seçilebilir hale getirebiliriz veya seçtiğimiz bir metin ile aynı biçimlendirme özelliklerini taşıyan diğer metinleri tek tıklama ile toplu olarak seçebiliriz.

Ekle Menüsü

Word belgesine içerik eklemek için kullanılacak olan menüdür. Eklenebilecek içerikler:

 • Tablo
 • Resim
 • Küçük Resim
 • Şekil
 • Diyagram (SmartArt)
 • Üstbilgi/Altbilgi
 • Metin Kutusu
 • Simge vb.

i 15 }

 

Sayfalar

Bu bölümde hazırladığımız belgeye Kapak Sayfası, Boş Sayfa veya Sayfa Sonu gibi bilgiler ekleyerek kitabın daha düzenli ve erişilebilir olmasını sağlayabiliriz.

Kapak Sayfası

Kapak sayfası belgemiz hakkında ilk bilgilerin yer aldığı, belgemizle ile ilgili resim vb. görsellerin bulunduğu sayfadır. Sayfa numarası sıralamasından hariç tutulur. Yeni bir Kapak Sayfası eklemek için Ekle Menüsünde bulunan Sayfalar bölümünde Kapak Sayfası düğmesinin yanında bulunan ok işaretine tıklayarak sistemde bulunan kapak sayfalarından birini seçebiliriz veya alt taraftaki Office.com sitesinden daha çok kapak sayfası seçeneği ile internetten yeni kapak sayfaları indirebiliriz. Eklediğimiz kapak sayfasını olduğu kullanmak zorunda değiliz. Resimleri, şekilleri ve çizgileri kendi isteğimize göre düzenleyebiliriz.

Sayfa Sonu

Bu özellik istenilen konumda sayfaya son verilmesini ve yeni bir sayfaya başlanmasını sağlar. Konu sonları, bölüm sonları gibi işlemlerde kullanılır. Kısa yol tuşu olarak CTRL + Enter tuşlarını kullanabiliriz.

Tablo Ekleme

Ekle menüsünden Tablo seçeneği ile;

 1. Tablo düğmesinin alt menüsünden sütun-satır sayıları seçilerek,
 2. Tablo Ekle komutundan satır-sütun sayıları girilerek,
 3. Tablo Çiz komutu verilip, Kalem ve Silgi yardımı ile,
 4. Daha önceden yazılmış bir metni seçip, Metni Tabloya Dönüştür seçeneği seçilerek tablo oluşturulabilir.

Ayrıca, yazı yazarken +…………………… +………………… + yazılıp, Enter tuşuna basılarak da tablo

oluşturulabilir. Her + işareti yeni bir sütunun başlangıcını belirtir. – işaretlerinin sayısı hücrenin/sütunun uzunluğunu belirtir.

Örnek:

+—— ——  + ————–  +

 

Herhangi bir tabloyu oluşturduktan sonra menülerde açılan Tablo Araçları menüsü ile tablolarımızı düzenleyebiliriz. Tasarım alt menüsünde tablonun biçim ayarlarını, Düzen alt menüsünde de tablomuzun hücre, satır/sütun ayarlarını düzenleyebiliriz.

Tablomuzun/satır, sütunların/hücrelerin artalan renklerini, kenar çizgilerini düzenlemek için Tablo Araçları – Tasarım alt menüsünü kullanıyoruz.

Yeni satır/sütun ekleme, satır/sütun silme, hücreleri birleştirme gibi işlemleri Tablo Araçları – Düzen alt menüsünde yapıyoruz.

 

Metni Tabloya Dönüştür

Bu seçenek daha önceden yazılmış bir metni tablo olarak biçimlendirmemizi sağlar. Bunu yapabilmek için metnimizi belirli bir formata göre yamamız gerekir. Mesela Hücre içeriklerini “:” karakteri ile ayırırsak, elimizde aşağıdaki gibi bir metin oluşacaktır.

Parça Adı:İç Donanım:Dış Donanım Ekran Kartı:X:

Monitör: :X

Metnimizi seçip, Ekle ^ Tablo menüsünden Metni Tabloya Dönüştür seçeneğini işaretlediğimizde yandaki şekil ile karşılaşırız. Bu durumda Ayrı Metin bölümünde Diğer seçeneğine hücreleri ayırmak için seçtiğimiz karakteri (“:”) yazdıktan sonra Tamam düğmesine bastığımız zaman tablomuz oluşacaktır. (bkz. Tablo 1)

 

Tablo 1 Metni Tabloya Dönüştür Örneği

Parça Adı İç Donanım Dış Donanım
Ekran Kartı X
Monitör X

 

Resim Ekleme

Bu seçenek ile bilgisayarda kayıtlı resimleri hazırladığımız belgenin içine ekleyebiliriz. Resim ekledikten sonra açılacak olan Resim Araçları -> Biçim menüsünden resmimizin ayarlarını düzenleyebilir, efektler ekleyip, resmi boyutlandırabilir/kırpabiliriz.

Resim 5 Resim Araçları – Biçim Menüsü

 

Küçük Resim Ekleme

Bu seçenek ile de Office içerisinde gelen ClipArtları (Küçük Resim) belgemize ekleyebiliyoruz. Eklediğimiz küçük resimler üzerinden aynı Resimlerde olduğu gibi oynamalar yapabiliriz. Ayrıca Küçük Resimlerin bazılarında daha ayrıntılı düzenlemeler yapmamız da mümkün.

i 17 }

 

 

 

Resim 6: Küçük Resim Düzenleme

 

Küçük resimleri Gruplandır->Grubu Çöz seçeneği ile parçalarına ayırıp, parçalarını ayrı ayrı düzenleyip, tekrar birleştirebiliriz.

Şekil Ekleme

Şekilleri kullanarak hazırladığımız belgenin daha zengin olmasını sağlayabiliriz. Ekleyebileceğimiz bazı şekiller: yıldız, kare, daire, beşgen, altıgen, parşömen, ok işaretleri, konuşma balonları vb.

Eklediğimiz şekilleri seçtiğimizde şekiller üzerinde yeşil renkli bir yuvarlak veya sarı renkli bir dörtgen belirebilir. Bu şekillerden yeşil renkli yuvarlak şekli eklediğimiz şekli/resmi döndürebilmemizi sağlar. Sarı renkli dörtgen ise şekil içerisinde bazı özellikleri değiştirebilmemizi sağlar. Örneğin eklediğimiz ok şeklinde sarı renkli dörtgeni kullanarak ok başının uzunluğunu ve okun kalınlığı ayarlayabiliriz veya gülen yüz şeklini ağlayan yüz olarak değiştirebiliriz.

SmartArt Ekleme

Ekle menüsünde SmartArt düğmesinden, oluşturulacak yapıya uygun bir biçim seçilir. Ekrana gelen SmartArt öğesinin biçimi düzenlenir.

İçerik yazılır. Yeni öğeler eklemek için;

SmartArt Araçları -> Tasarım -> Şekil Ekle düğmesi kullanılır. Var olan bir şekli silmek için şekle tıklanır ve Delete tuşuna basılır.

 • Su buharlaşır, bulut olur.
 • Bulut gezer, gelir.
 • Yağmur yağar

Ekran Görüntüsü Alma

Ekle menüsünden Ekran Görüntüsü Aracı -> Ekran Kırpma tıklanır. Ekran gri maske ile maskelendikten sonra alınmak istenen görüntü fare ile işaretlenir ve seçilen görüntü Word içerisine otomatik olarak alınır. Buradan sonraki işlemler normal resim ekleme ile aynı işlemlerdir.

 

İÜ Hrr.dc.cx

Resim 7: Ekran Alıntısı

Bağlantılar

Bu bölüm hazırladığımız belge içerisinde belirli bir konuma, bilgisayarda kayıtlı başka bir belgeye veya internet üzerinde konuma bağlantı vermek için kullanılır.

Yer İşareti

Bu özellik belge içerisinde isim/konum tanımlamaları yapmamızı sağlar.

Daha sonra bu konumlara Gezinti Bölmesi aracılığı ile ulaşabildiğimiz gibi, başka bir metne bu konum için köprü de verebiliriz.

Köprü

Bu özellik sayesinde belge içerisinde daha hızlı gezinmemizi sağlayan bağlantılar oluşturabiliriz. Örneğin; hazırladığımız belgede başka bir bölüme atıfta bulunuyorsak, bu noktada o bölümde ayarlanmış bir yer işaretine/sayfa numarasına/bölüm numarasına köprü vererek istenilen noktaya atlama yapabiliriz.

Köprü verme işlemi sadece belge içerisinde değildir. Bilgisayarda kayıtlı olan bir dosyaya veya internet üzerindeki bir konuma da köprü oluşturabiliriz.

Üstbilgi / Altbilgi Ekleme/Düzenleme

Ekle menüsünden Üstbilgi / Altbilgi düğmesi kullanılarak yapılır. Her sayfanın üstünde/altında sabit bir metin/resim bulunmasını sağlar. Sayfanın altı veya üstü gibi bir zorunluluk yoktur. Üstbilgi/Altbilgi düzenleme modunda iken eklenen her içerik üstbilgi/altbilgi olarak değerlendirilir. Genellikle Sayfa Numarası, Tarih/Saat, Yazar/Kitap Adı vs. bilgisi eklemek için kullanılır.

Büyük Harf Oluşturma

E

kle menüsü Metin bölümünden Büyük Harf komutu ile yapılır. Paragrafın ilk harfini/seçili harflerini büyütmek için kullanılır. Ayarlarını yapmak için Küçük/Büyük Harf seçeneklerini kullanmak gerekmektedir.

Metin Kutusu Ekleme

Sayfa içerisinde serbest bir şekilde hareket ettirilebilen metinler oluşturulmasını sağlar. Metin kutularının dilediğiniz gibi biçimlendirebilir siniz. Metin kutusunun yerleşimi ile ilgili bilgileri Yerleştir başlığında

göreceğiz.

Şekil 1: Metin Kutusu


Word Art Ekleme

Ekle menüsünde Word Art komutu ile yapılır. Metin seçilip, Word Art’tan biçim seçilerek veya önce biçim seçilip sonra metin yazılarak yapılabilir.

Denklem / Simge Ekleme

Ekle menüsünde Simge komutu ile klavyeden yazılamayan özel karakterleri (©,®,..) belgenizin içerisine ekleyebilirsiniz.

Örnek: V™P^

Ekle menüsünden Denklem komutu ile de Matematiksel formülleri yazmak için gerekli olan matematiksel şekilleri ekleyebilirisiniz.

Örnek: V81 * 3 5 – —

4

Sayfa Düzeni

Bu bölümde hazırladığınız belgelerin sayfa ayarlarını yapacağız. Sayfada bulunacak olan kenar boşlukları, sayfanın renk temaları, sütun yapıları, filigran, resim konumlandırma gibi ayarları buradan düzenleyeceğiz.

Temalar

Yazı rengi, yazı tipi, yazı boyutu gibi önceden hazırlanmış özelliklerin seçilip, belgemize uygulanabildiği yerdir. Dilerseniz Temalar başlığının hemen yanında bulunan Tema Renkleri, Tema Yazı tipleri ve Tema Efektleri ile kendi temanızı oluşturabilirsiniz.

Sayfa Yapısı

Word belgemizde üzerinde çalışmakta olduğumuz sayfanın özelliklerini ayarlamak için kullandığımız bölümdür. Bu bölümde;

Kenar Boşlukları: Sayfa Kenarlarındaki boşlukları ayarlayabilmemizi sağlar.

Yönlendirme: Sayfanın yatay/dikey kullanımını ayarlar.

Boyut: Kullanacağımız kâğıt tipini belirliyoruz (A3, A4, B3, …)

Kesmeler: Sayfa içerisinde sayfa sonu, bölüm sonu, sütun sonu gibi işlemler yapmamızı sağlar.

Satır Numaraları: Her satırın başında numara yazılmasını sağlar.

Heceleme: Seçilen dile göre satır sonlarına denk gelen kelimelerin imla kılavuzuna göre hecelenmesini sağlar.

Sütunlar: Sayfayı 2 veya daha fazla sütuna bölmemizi sağlar. Bunun için 2 farklı yöntem vardır.

o Sütunlar seçeneği tıklanarak açılan listeden oluşturulmak istenen sütun sayısı seçilir. o Sütunlara bölünmek istenen metin seçilir, sütunlar seçeneğinden istenen sütun sayısı belirtilir.

Sütunları ayarlamak için Diğer Sütunlar seçeneği de kullanılabilir.

i 20 }

 

Sayfa Arka Planı

Bu bölüm sayfamızın arka planına renk veya yarı saydam yazılar/resimler ekleyebilmemizi

sağlar.

Filigran:

Sayfanın arka planına yarı saydam yazı/resim eklememizi sağlar.

Listeden bir filigran seçerek önceden hazırlanmış filigranları kullanabilirsiniz. Ya da Özel Filigran seçeneği ile kendi filigranınızı yapabilirsiniz.

Sayfa Rengi:

Bu bölümde sayfamızın arka plan rengini ayarlayabiliyoruz. Sayfa arka plan rengi olarak düz bir renk seçebilir veya Dolgu Efektleri bölümünden renk geçişleri, doku veya resim döşeme seçeneklerini de kullanabiliriz.

Sayfa Kenarlığı:

Sayfa Kenarlığı seçeneği adından da anlaşılacağı gibi, sayfamızın kenarlarına şekil, resim ekleyebilmemizi sağlar. Eklediğimiz çizgilerin renklerini de bu bölümden ayarlayabiliriz.

Yerleştir

Bu bölümde belgemize eklediğimiz resim, küçük resim, şekil, grafik vb. öğelerin hizalanma ve konumlama işlemlerini yapıyoruz. Metni Kaydır seçeneği ile bu öğelerin metin içerisinde nasıl konumlandırılacağım belirliyoruz.

 • Metin Aynı Hizaya: Bu seçenekte öğemize bir metin gibi muamele yapılır. Hizalama işlemleri ona göre düzenlenir Metinle aynı satırda yer alır.
 • Kare: Bu seçenekte öğeyi fare kullanarak serbest bir şekilde belge içerisinde gezdirebiliriz. Öğemizi yerleştirdiğimiz yerde Metinler, öğemizin etrafını çevreleyecek şekilde yerleşir.
 • Sıkı: Bu seçenek de Kare seçeneği gibidir. Tek farkı resim kenarlarında bulunan boşluklarda metinler tarafından kullanılabilir.
 • Metnin Arkasına/Metnin Önüne: Bu seçeneklerde resim metinle aynı

yere yerleştirilebilir. Resmin konumu metnin düzenini değiştirmez. Resim

metnin arkasına veya önüne yerleştirilebilir.

Şekil 2: Metin Kaydırma

Başvurular

İçindekiler

Bu bölümde daha önce bahsedilen Başlık öğelerine göre İçindekiler Tablosu oluşturabiliyoruz. İçindekiler Tablosu Ekle komutu ile açılan sayfada tablomuzun ayarlarını düzenleyebiliriz.

Kaç düzeyin görüntüleneceği veya nasıl bir tasarım yapılacağını buradan düzenliyoruz. İçindekiler Tablosu, otomatik olarak

 

güncellenmez ancak Tabloyu Güncelleştir komutu ile güncelleştirme işlemi yapılabilir. www.bilgilerburada.com

 

 

 

 

 

Dipnot

Hazırladığımız belgede not eklemek istediğimiz zamanlarda kullanabileceğimiz bir özelliktir. Bu özellik ile eklenen notlar varsayılan olarak sayfanın en altına yerleşir. Dipnot ayarlarını yapmak için Dipnot bölümünün sağ alt köşesindeki ok işaretine tıklamamız gerekiyor.  www.bilgilerburada.com

i s l-ö-
Konum
jDipnotiarı 1 Sayfa alt
© Sonnotiar: Belge sonu IH
[ Dönüştür… | |
Biçim
Sayı biçimi: 1,2,3,… Z
Özel işaret: 1 1 | Sise…
Başlangıç: ■ I
Numaralandırma: Sürekli
Değişiklikleri uygula
| Değişiklikleri uygulama yeri: |Tüm belgeye
| Ekle 1 İptal I Uygula 1
Resim 12: Dipnot/Son not

 

 

 

 

Alıntılar ve Kaynakça

Alıntılar ve Kaynakça bölümünde yeni kaynakça bilgisi ekleyebiliriz. Eklediğimiz bu bilgiler hazırladığımız belgenin en son kısmında Kaynakça tablosu olarak görüntülenebilir. Alıntı Ekle komutu ile kaynakça için gerekli bilgileri ekleyebilir, Kaynakları Yönet komutu ile eklediğimiz kaynakça bilgilerini düzenleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

Şekiller Tablosu

Hazırladığımız belgede kullandığımız resim, şekil, diyagram, grafik gibi öğeleri Resim 1, Şekil 1 gibi ibarelerle tanımlamamızı ve daha sonra bu içerikleri İçindekiler Tablosu veya Kaynakça gibi bir yapı ile listeleyebilmemizi sağlar.

1 9 Leul
Resini Yazısı:
| Resim 1
Seçenekler
Etiket: | Resim | T |
Konum: | Seçili öğenin altında
İTİ Başlıktan etiketi çıkart
Yeni Etiket… ] [ Etiket Sil,,, ] [ Numaralandır… |
[ Otomatik Resim Yazısı… ] [ Tamam | İptal
Resim 14: Resim Yazısı Ekleme

 

 

 

 

Postalar

Adres Mektup Birleştirme

Bu bölümde Diploma, Mezuniyet Belgesi vb. belgelerin çıkarılması sağlanabilir. Hazırladığımız belgeye Ad, Soyad, Adres, TCK No gibi bilgileri belirli bir listeden otomatik olarak alıp bu bilgiler ile otomatik çıktı alınmasını sağlar.

6 adımdan oluşur.

 1. Belge Türü: Hazırlayacağımız belgenin türünü seçtiğimiz bölümdür. Mektuplar, her çeşit belge için kullanılabilen bir türdür.

i 22 }

 1. Belgeye Başlama: Belgenizi hazırladığımız aşamadır.
 2. Alıcıları Seçin: Hazırladığımız belgeye eklemek için Alıcıları (bilgi kaynağını) seçtiğimiz bölümdür.
 3. Var olan Liste: Daha önceden hazırlanmış, alıcı bilgilerini içeren veri tabanı veya Excel dosyasıdır.
 4. Outlook Kişileri: Bilgisayarımızda kayıtlı olan Outlook programının adres defterini kullanmamızı sağlar.
 5. Yeni Liste Yaz: Bu seçenek yeni bir liste oluşturulmasını sağlar.

Bu işlemden sonra hazırlanan/açılan listeden alıcılar seçilebilir. Tüm alıcılara

gönderim yapma mecburiyeti yoktur.

 1. Mektubunuzu yazın: Ek öğeler seçeneği ile açılan pencereden eklemek istediğimiz bilgileri sırayla istediğimiz konumlara ekleyebiliriz. Eklediğimiz öğeler «» simgeleri arasında yazılır, bu bilgileri değiştirmememiz gerekiyor. Ama istersek Kes, Kopyala, Yapıştır ile yerlerini değiştirebiliriz.
 2. Mektupların Ön izlemesine Bakın: Belge hazırlama işlemini tamamladık şimdi belgeleri kontrol etme aşamasına geldik. Listeye yanlışlıkla eklediğimiz kişileri bu aşamada listeden çıkarabiliriz.
 3. Birleştirmeyi Tamamlama: Bu aşamada hazırladığımız belgenin çıktısını alabiliyoruz. Ya da istersek Kişisel Mektupları Düzenle seçeneği ile hazırladığımız belgenin alıcı sayısı kadar kopyasını inceleyebiliriz.

Gözden Geçirme

Yazım ve Denetleme

Bu seçenek hazırladığımız belgedeki yazıların seçili dile/belge diline göre kontrol edilmesini, yanlış yazılmış kelimeler varsa düzeltilmesini sağlar. Altı kırmızı ile çizilen metinler yanlış yazılmıştır, altı yeşil ile çizilenlerde ise kural hatası var demektir. Yandaki resim Yazım Denetimi ve Dilbilgisi penceresidir. Bu pencere yalnızca hata ile karşılaşılırsa çıkar. Yazım Denetimi için F7 tuşu da kullanılabilir.

Dil

Bu bölümde belgemizin yazım dilini belirliyoruz. Dil belirleme işlemi hazırladığınız belgenin aramalarda daha rahat bulunabilmesini sağlar, yazım denetimi için kullanılacak dili belirler. Bu şekilde daha doğru bir belge yazımı yapmış oluruz. Varsayılan olarak hazırlanılan belgelerde dil, sistem dili olarak seçilir veya Office kurulum dili olarak.

Açıklamalar

Açıklamalar, hazırladığımız belge içerisinde bazı noktalara konu ile ilgili açıklamalar eklememizi sağlar. Daha sonra bu belgeyi kullanacak/düzenleyecek olan kişiler bu açıklamalara göre işlem yapabilirler.

i 23 }

 

İzleme

İzleme bölümü, belge içerisinde yapılan değişiklikleri belirtmek amacı ile kullanılmaktadır. Burada bulunan seçenekler ile belge üzerinde hangi değişikliklerin (ekleme, silme, vb.) yapıldığını görebiliriz.

Değişiklikler

İzleme bölümü sayesine gördüğümüz değişikliklerin hangilerinin onaylanıp, hangilerinin onaylanmayarak silineceğini buradan belirleyebiliriz. Elle düzenleme yapmamız durumunda o da yeni bir değişiklik olacağı için değişiklikler listesine eklenecektir.

 • • •• ••

Görünüm

Belge Görünümleri Sayfa Düzeni

Klasik tek sayfa görünümüdür. Belgenin normal kâğıt gibi görünmesini sağlar, bu görünüm belge üzerinde yapacağımız düzenlemelerin kâğıt üzerinde nasıl görüneceğini görmemizi sağlar.

Tam Ekran Okuma

Bu görünüm daha çok düz yazı şeklinde olan belgelerde kullanışlıdır. Belgede bulunan düzenleme/hizalamaları devre dışı bıraktığı için yazı haricindeki öğeler belge içerisinde rastgele yerleşecektir. Bu görünümün amacı kitap/tez vb. belgelerin daha rahat okunması sağlamaktır.

Web Düzeni

Bu görünüm türü web sayfası tasarımlarında kullanabileceğimiz bir görünüm türüdür. Word programını kullanarak web sayfası da hazırlanabilir. Sayfa kenar sınırı bulunmadığından dilediğimiz uzunlukta satırlar oluşturabiliriz.

Göster Cetvel

Bu özellik ekranın üst ve sol kenarlarına bir cetvel yerleştirerek, sayfanın daha verimli kullanılmasını sağlar. Ayrıca, cetvel ile sekme noktalarını daha etkili bir şekilde düzenleyebiliriz. Sekme noktaları klavyeden TAB tuşuna bastığınızda imlecin gideceği yeri belirler. Normalde sekme konumu 8 karakterde birdir. Ama isteğe bağlı olarak bir sonraki sekmeyi cetvel üzerine tıklamak suretiyle işaretleyebilir ve böylece metinleri sayfa içerisinde istediğiniz yerden başlatabiliriz.

Yine cetvel kullanarak kenar boşluklarını düzenleyebiliriz. Cetvel üzerinde bulunan Girinti Tutucularını hareket ettirerek yazdırılabilir alanı değiştirebiliriz. Bu . V . tutucuların altında bulunan çizgileri taşıyarak da sayfanın kenar boşluklarını

Resim 17 Girinti

yeniden düzenleyebiliriz.                                                                                                                           Tutucuları

Kılavuz Çizgileri

Kılavuz çizgileri, sayfanın yazdırılabilir alanını bir kareli defter gibi göstermeyi sağlar. Bu yapı ile nesne (resim, grafik, SmartArt vb.) hizalaması yapmak daha kolay olmaktadır.

 

Gezinti Bölmesi

Gezinti Bölmesi ekranın sol tarafında çıkan ve sayfaya eklenmiş, başlık, alt başlık, konu başlığı, yer işareti vb. öğeler yardımıyla belge içerisinde gezinebilmemizi sağlar.

Yakınlaştır

Bu bölüm ekrandaki görüntünün büyütülüp, küçültülmesini sağlar. %100 düğmesi ile orijinal görüntü boyutuna tekrar geri dönülür. Yakınlaştırma/Uzaklaştırma işlemini yapmak için ikinci yöntem ise klavyeden CTRL tuşunu basılı tutarak farenin tekerini hareket ettirmektir.

Makrolar

Makrolar, küçük programcıklardır. Ofis belgeleri içerisinde yer alan ve gerektiğinde çalışarak bazı işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlayan kodlardır. Makro programlama dili Visual Basic programlama dili ile aynıdır. Visual Basic kodları kullanılarak makro oluşturulabilir veya Makrolar düğmesinden Makro Kaydet seçeneği ile yapılacak olan işlem VB kodlarına dönüştürülerek sisteme kayıt edilir ve daha sonra istek anında aynı işlemin tekrarlanması sağlanabilir. Makrolar programlama kodları oldukları için bilgisayarımıza zarar verebilecek durumdadırlar. Bu sebeple Ofis yazılımları makro içeren bir belge açmaya çalıştığınızda bizi güvenlik konusunda uyarır. Kaynağını bilmediğimiz belgeler için makroların çalıştırılmasına izin vermememiz en doğru davranış olacaktır.

i 25 }

Hesap Tablosu Yazılımı (Microsoft Excel 2010)

Genel Bilgiler

Microsoft Excel programı, hesaplama işlemleri için kullanılan bir programdır. Otomatikleşmiş formüller, makrolar gibi özellikler yardımı ile hazırlanan şablon formlardan oluşur. Excel dosyaları Çalışma Kitabı olarak adlandırılır. Her çalışma kitabı birden fazla Excel sayfası içerebilir. Excel sayfaları pencerenin altında Sayfal, Sayfa2, Sayfa3,… şeklinde isimlendirilir.

Sayfa:

Sayfalar Excel Çalışma Kitabını oluşturan yapılardır. Her sayfa birbirinden bağımsız olabileceği gibi birbiri ile bağlantılı da olabilir. Sayfaların birbiri ile bağlantılı olması bir sayfadaki içeriklerin başka sayfalarca kullanılması anlamına gelir. Sayfaların isimleri genellikle Sayfal, Sayfa2, Sayfa3 şeklinde ilerler. Eğer istenirse sayfa isimlerini ve/veya sayfa sekmesinin rengini değiştirebiliriz. Bunu yapmak için bilgilerini değiştirmek istediğimiz sayfa ismine sağ tıklayarak Yeniden Adlandır, Sekme Rengi komutlarını kullanarak bu özellikleri değiştirebiliriz.

Yeni bir sayfa eklemek için sayfalardan bir tanesinin ismine sağ tıklayıp, Ekle komutunu seçebilir veya sayfa isimlerinin en sağında bulunan Yeni Sayfa (SHIFT+F11) düğmesine tıklayabiliriz.

Sütun:

Excel sayfasında, yukardan aşağıya doğru inen, harfler ile simgelenmiş yapılardır. Excel 2010’da 16384 (XFD) sütun bulunur.

Örn: A, B, C, …, X, Y, Z, AA, AB, …, AAA, …, XFD şeklinde. Satır:

Excel sayfasında yatay olarak yer alan ve numaralarla adlandırılan yapılardır. Excel 2010’da 1048576 satır bulunur.

Örn: 1, 2, 3, 4, …, 16384 Hücre:

Excel sayfasında satırlar ve sütunların kesişme noktalarına Hücre adı verilir. Hücreler, kendisini oluşturan satır ve sütun adları ile adlandırılır.

Örn: B sütunu 14. Satırdaki bir hücrenin adı B14’tür.

Giriş Menüsü

Hizalama

Bu bölüm Microsoft Word programı ile hemen hemen aynıdır. Farklı olan = _________________

kısımlar Dikey Hizalama ve Yönlendirme seçenekleridir.                                                                                         =

Resim 18 Hizalama Düğmeleri

i 26 }

Dikey Hizalama, Excel’de hücreye girilen içeriğin Hücre yüksekliğinden daha kısa olması durumunda içeriğin nereye konumlandırılacağını belirler. Hücrede Üste, Ortaya veya Alta hizalama yapılabilir.

Yönlendirme, hücreye girdiğimiz içeriğin nasıl yazılacağını belirler. İçeriği yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya veya açılı bir şekilde yazabilmemizi sağlar. Yukarıdan aşağıya yazımda harf harf yazma işlemi de uygulanabilir.

Sayı

Bu bölüm, hücrelerin içerik türünü belirlediğimiz bölümdür. Hücre içerik türleri, Excel’in o hücrede yapabileceği işlemleri ve o hücrenin nasıl görüntüleneceğini belirler. Belli başlı İçerik Türleri;

Metin: Bu tür düz yazı anlamına gelir. Metin türünde girilen bilgiler üzerinde metin işlemleri (ara, parçaal, birleştir, yerinekoy, değiştir, büyükharf, küçükharf, vb.) yapılabilir. Ancak, matematiksel işlemler (topla, toplam, çarpım, kuvvet, mod, vb.) yapılamaz.

Sayı: Bu tür daha çok matematiksel işlem yapılacak veriler için kullanılır. Sayı türünün alt türleri olarak: Kesir, Bilimsel, Yüzde, Para Birimi ve Finansal türleri de vardır. Bu türlerde girilen içeriğin uygun bir şekilde biçimlendirilmesini sağlar.

Örn: Kesir türü seçilip, 0,5 yazıldığında 1A yazar.

Para Birimi türü yazılan değerlerin sonuna seçilen para biriminin simgesi eklenir. Finansal türü de Para Birimi türü ile hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadır.

Örn: 500 yazıp Para Birimi türünü seçtiğimiz zaman hücremizde 500,00 TL yazar.

Sayı türünde ayrıca ondalık ayarlama düğmeleri de bulunmaktadır. Bu düğmeler ile virgülün sağ tarafında kaç basamak bulunacağını belirleyebiliriz.

Tarih: Bu tür tarih/saat işlemleri yapmak ve tarih/saat bilgilerinin daha belirgin bir şekilde yazılabilmesini sağlar. İsteğe bağlı olarak Kısa Tarih (12.12.2012), Uzun Tarih (12 Aralık 2012 Çarşamba) şeklinde kullanım imkânı da sağlar. Tarih türündeki bir içerik metin veya sayı türünde yazılacak olursa 01.01.1900 tarihini başlangıç almak suretiyle yazılan tarihe kadar geçen zaman sayı cinsinden ekrana yazılır.

Örn: 12.12.12 yazıldığında tür metne dönüştürülürse çıkacak olan sonuç 41255 olacaktır. Bu da 12 Aralık 2012 tarihinin 1 Ocak 1900 tarihinden sonraki 41255. Gün olduğu anlamına gelir.

Özel: Bu seçenek ile hücreye girilen içeriğin nasıl biçimlendirileceğini biz belirliyoruz. Mesela, Telefon numaralarını (322) 123 45 67 şeklinde görüntüleme şansımız var veya girilen sayıları değerlerine göre renklendirme şansımız.

Stiller

Bu bölümde, hücreler için daha önceden hazırlanmış biçimler uygulayabiliyor veya hücreleri biçimlendirmek için belirli koşullar tanımlayabiliyoruz.

i 27 }

Koşullu Biçimlendirme

Koşullu Biçimlendirme seçeneği hücrelerin içerdikleri verilere göre veya bizim belirleyeceğimiz bazı kurallara/formüllere göre biçimlendirilmesini sağlayan bölümdür.

Koşullu Biçimlendirme düğmesine bastığımızda açılan menüde de göreceğimiz gibi hücreleri değerlerine göre İlk 10 / Son 5 vb. şekillerde, hücre değerine göre veri çubuğu, renk ölçeği veya simge kümesi özellikleriyle biçimlendirebiliriz. Bu türden biçimlendirmeler yapmak için öncelikle biçimlendirmeyi uygulayacağımız yerleri seçiyoruz. Örneğin: bir not çizelgesinde not sütununu seçerek veri çubukları yöntemi ile notları görselleştirebiliriz veya renk ölçekleri ile notlar arasındaki değişimi görebiliriz.

Koşullu Biçimlendirmenin kullanılabileceği diğer yöntem ise formül ile biçimlendirme seçeneğidir. Bu seçenekle işlem yapabilmek için listeden Yeni Kural seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Bu seçeneği işaretlediğimiz zaman yeni açılacak pencereden Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneği seçildikten sonra, altta açılan formül kutusuna gerekli formülü yazıp, Biçimlendir düğmesine tıklayarak istediğimiz biçimi belirleyebiliriz. Burada yazacağımız formül, biçimlendirilecek hücreleri belirlemede kullanılacaktır. Örneğin; A3 hücresinin değeri 5’ten büyükse seçili olan hücremizin Kırmızıya boyanması için, formül kutusuna =$A$3>5 yazmamız gerekiyor. Biçimlendir… düğmesindebulunan Dolgu kısmından ise Kırmızı rengi seçiyoruz. Tamam dediğimiz zaman, A3 hücresine 5 ten büyük bir değer yazdığımızda Koşullu Biçimlendirme uyguladığımız hücrenin artalanı Kırmızıya boyanır.

Uygulama

B1 hücresi seçilir.

Koşullu Biçimlendirme Menüsü -> Yeni Kural -> Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçilir.

Formül kutusuna =$A$1>5 yazılır.

Biçimlendir düğmesinden istenilen biçim ayarları verilir.

Tamam a tıklanır.

A1 hücresine 5 ten büyük bir değer girilir, B1 hücresinin biçiminin değiştiği görülür.

A1 hücresine 5 ten küçük bir değer girilir, B1 hücresinin biçiminin normale döndüğü görülür.

i 28 }

$ simgesi, formülde yazılan Satır ve/veya Sütunun sabitlenmesi anlamına gelir. $ simgesi sütun adının başında ise formülden kaynaklanan sütun değişimleri engellenir. Eğer $ işareti satır numarasının başında ise satır değişimleri engellenmiş olur. Yukarıdaki örnekte B1 hücresini sağa doğru çoğaltırsak, koşullu biçimlendirme B1 hücresini kontrol etmek yerine A1 hücresini kontrol etmeye devam edecektir. Aynı şekilde hücreyi aşağı doğru çoğalttığımızda A2 hücresi yerine A1 hücresini kontrol edecektir.

Hücreler

Bu bölümde Excel sayfamıza hücre/sütun/satır ekleme/silme işlemleri yapabiliyoruz. Bunun için öncelikle ekleyeceğimiz konumun solundaki/altındaki hücreyi seçiyoruz. Daha sonra menüden istediğimiz komutu uyguluyoruz. Silme komutu için ise öncelikle silmek istediğimiz satır/sütundan herhangi bir hücreyi ya da silmek istediğimiz hücreyi seçip sil komutunu uyguluyoruz. Biçim menüsünde Satır Yüksekliği/Sütun genişliği gibi ayarlamalar ve sekme özelliklerini değiştirebiliyoruz. En sonda yer alan Hücreleri Biçimlendir komutu ile de hücrelerin veri/kenarlık/yazıtipi vb. özelliklerini değiştirebiliriz.

Düzenleme

Bu bölümde Otomatik Toplam, Dolgu, Temizleme, Sırala ve Filtre Uygula

ile Bul ve Seç seçenekleri bulunmaktadır.

Resim 21

Otomatik Toplam                                                                                                                                      Düzenleme Bölümü

Bu seçenek ile veril girilen hücrelerin toplamlarını, ortalamalarını, en büyük ve en küçük değerlerini tek tıklama ile hesaplatabiliriz. Tek yapmamız gereken sonucu görmek istediğimiz hücreye gelmek, Otomatik Toplam seçeneğinden istediğimiz komutu seçmek ve daha sonra veri aralığını belirlemektir.

Dolgu

Bu seçenek sayı dizileri, tarihler, günler, aylar gibi dizilerin otomatik olarak oluşturulmasını sağlar. Öncelikle dizinin ilk 2,3 elemanını tablomuza yazıyoruz, daha sonra | ı 2 il Dolgu menüsünden Seriler komutunu kullanarak dizi türünü ayarlamalı ve R                                                                                                                                                                              Dolgu

Tamam tuşuna basmalıyız. Eğer istersek bunun yerine daha kolay olan başka bir yöntem de kullanılabilir. Seçim yaptıktan sonra, seçimin sağ alt köşesindeki küçük siyah kareden tutarak çektiğimizde dizimiz bizim belirlediğimiz kurala göre doldurulacaktır.

Temizleme

Seçili hücre veya hücrelerde bulunan içerik, biçim vb. özelliklerin silinmesini sağlar. Sadece biçimleri (arka plan rengi, yazı rengi, kalın, italik, …) silmek istiyorsak, bu seçenekten Biçimleri Temizle seçeneğini seçebiliriz.

i 29 }

Sırala ve Filtre Uygula

Bu seçenekte istenilen sütuna göre A’dan Z’ye (küçükten büyüğe) veya Z’den A’ya (büyükten küçüğe) sıralama yapabiliriz ya da eğer istersek Filtre özelliği ile daha sonra düzenleme/sıralama yapmak üzere her sütun başlığına bir filtreleme kutusu koyabiliriz.

Bul ve Seç

Bu seçenek ile sayfa içerisinde istenilen bir metni bulabilir, metni değiştirebiliriz. Bulma ve Değiştirme özellikleri sadece metinler için geçerli değildir. Formülleri, Açıklamaları, Nesneleri seçebileceğimiz gibi belirli bir biçime sahip olan hücreleri de seçebiliriz. Bunun için Bul ve Seç seçeneğinin komutlarından faydalanabiliriz.

Ekle Menüsü

Ekle menüsü genel olarak Microsoft Word programında kullandığımız özellikleri barındırmaktadır. Bu nedenle aynı konuları tekrar anlatmak yerine Microsoft Excel’e özgü menü öğelerini anlatacağız.

Grafikler

Grafikler, Excel’de oluşturduğumuz tablolardaki verileri kullanarak görsel içerikler oluşturmamızı sağlar. Çubuk grafikler, sütun grafikler, pasta grafikler gibi grafik türlerini kullanabiliriz. Dikkat etmemiz gereken nokta her grafik türünün farklı konularda daha etkili olabileceğidir. Örneğin: bir not çizelgesinde pasta grafik kullanamayız veya bir paylaşım tablosu (%20 A, %32 B, …) için ise pasta grafik kullanmak daha faydalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi grafik hazırlamak için öncelikle grafiği oluşturmak için kullanacağımız tabloyu hazırlamalıyız. Bu şekilde grafik hazırlama işlemi çok kolay ve kısa sürecektir.

Örnek tablo:

Adı
 1. sınav
 2. sınav
 3. sınav
Ali 75 86 43
Mehmet 91 25 46
Ceyda 64 95 81

 

Şimdi tablomuza ait grafiği eklemek için öncelikle tabloyu fare ile işaretliyoruz. Daha sonra Ekle Menüsü – Grafikler bölümünden istediğimiz grafik türünü seçiyoruz. Bu tür bir tablo için sütun grafik uygun olacaktır.

i 30 }

 

Grafik türünü işaretlediğimiz zaman Excel sayfamıza grafiğimiz bilgileri işlenmiş bir şekilde ekleniyor ve beraberinde Grafik Araçları menüsü açılıyor.

Resim 24 Grafik Araçları Menüsü

 

Grafik Araçları / Tasarım bölümünde grafiğimizin renk, şekil özelliklerini ayarlayabilir veya grafik türümüzü değiştirebiliriz. Satır/Sütun Değiştir butonu grafiğimizi satır ve sütunlar yer değiştirecek şekilde yeniden oluşturur. Örneğin: yatay eksenimiz Sınavlar, sütunlarımız İsimler ise bu butona tıkladığımızda yatay Eksen İsimler, sütunlar ise Sınavlar olarak değişecektir.

Grafik Araçları / Tasarım /Grafik Düzenleri bölümünde grafiğimizin başlığının/gösterge tablosunun nereye yerleştirileceğini belirleyebiliyoruz. En sağda bulunan Grafiği Taşı butonu ile sayfa içerisine eklenen grafiğimizi başka bir sayfa içerisine gönderebilir veya ayrı bir sayfa olarak oluşturulmasını sağlayabiliriz.

Grafik Araçları /Düzen menüsünde eklediğimiz grafiğin içerik ayarlarını yapıyoruz. Etiketler bölümünde grafiğimizde görünmesini istediğimiz etiketleri seçebilir, yerlerini belirleyebiliriz. Eksenler bölümünde yata ve dikey eksenlerin görünümlerini belirleyebilir, grafiğin sağdan sola veya soldan sağa görünmesini sağlayabiliriz. Arkaplan bölümünde grafik arkaplanını renklendirebilir, arkaplan resmi ekleyebiliriz. 3B Döndürme seçeneği ile grafiği döndürebiliriz. Biçim menüsü yazıtipi, rengi gibi özellikleri değiştirebileceğimiz bölümdür.

Mini Grafikler

Bu bölüm normal grafiklerden farklı olarak hücre içerisinde basit grafikler oluşturmamızı sağlar. Daha önce oluşturduğumuz tablonun en sonuna Not Grafiği adında yeni bir sütun ekleyerek,

Mini Grafiklerin nasıl çalıştığını görebiliriz. Mini Grafik eklemek istediğimiz hücreye gelip, Ekle/Mini Grafikler bölümünden istediğimiz grafik türünü seçiyoruz. Açılan pencerede (Resim 25)

Veri Aralığı bölümüne grafikte gösterilmesini istediğimiz verileri seçiyoruz, Konum Aralığı bölümüne ise Grafiği görüntülemek istediğimiz hücreyi seçiyoruz. Çoklu grafik oluşturmak için Verilerin

tamamını tek seferde seçip, konum aralığına grafik konumlarını tek seferde ekleyebiliriz. (bkz Resim 24)

Resim 25 Çoklu Mini Grafik Ekleme

 

 

Resim 27 Üstbilgi ve Altbilgi Ekleme/Düzenleme

Resim 27’da görüldüğü gibi Excel’de üstbilgi ve Altbilgi özellikleri Word’de kullandıklarımızdan daha farklıdır. Üstbilgi ve Altbilgiler, sol, orta ve sağ olmak üzere üç parçaya ayrılmıştır. Bunların tümünü birbirinden bağımsız olarak düzenleyebiliriz. Üstbilgi ve Altbilgi Araçları – Üstbilgi ve Altbilgi bölümünden hazır metinleri ekleyebilir, Üstbilgi ve Altbilgi Öğeleri bölümünden kendi metinlerimizi oluşturmak için özellikler ekleyebiliriz. Seçenekler bölümünde ise üstbilgi ve altbilgiler için istediğimiz diğer özellikleri kullanabiliriz.

Sayfa Düzeni

Bu menüde en önemli bölüm Sayfa Yapısı / Yazdırma Alanı, Sayfa Yapısı /Kesmeler, Sayfa Yapısı / Başlıkları Yazdır ve Sayfa Seçenekleridir.

Sayfa Yapısı

Bu bölüm Excel sayfalarının yazıcıdan çıkarıldığı zaman nasıl görüneceğini ayarladığımız bölümdür.

Yazdırma Alanı

Excel sayfaları çok geniş bir alanı kapsadığından ne kadarlık bir alanın yazdırılacağım belirlememiz gerekiyor. Bunun için Yazdırma Alanı seçeneğini kullanıyoruz. Bu seçenek ile sadece seçtiğimiz bölümün yazıcıdan çıkarılmasını sağlayabiliriz. Bunun için öncelikle yazıcıdan çıkmasını istediğimiz bölümü seçiyoruz, daha sonra Yazdırma Alanı seçeneğinden Yazdırma Alanını Belirle komutu ile sadece seçtiğimiz alanın yazdırılmasını sağlıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra Görünüm – Sayfa Önizleme seçeneği ile yazdırılacak olan bölümü daha net bir şekilde görebiliriz. Aynı bölümde bulunan Yazdırma Alanını Temizle seçeneği ile daha önceden belirlediğimiz yazdırma alanı sınırlarını iptal edip, Excel’in kendi sınırlarını belirlemesine izin verebiliriz.

Kesmeler

Bu bölümde alacağımız çıktı sayfalarının nerede başlayıp, nerede biteceğini belirliyoruz. Sayfa Sonu Ekle seçeneği ile seçili olan hücre satırını sayfa sonu olarak belirlemiş oluruz. Tüm Sayfa Sonlarını Sıfırla seçeneği el ile oluşturmuş olduğumuz sayfa sonu bilgilerinin temizlenmesini, sayfa sonlarının Excel tarafından belirlenmesini sağlar.

i 32 }

Başlıkları Yazdır

Bu seçenek Excel’de üstte ve solda tekrarlanmasını istediğimiz satır ve sütunları belirlememizi sağlar. Çıktımız kaç sayfa olursa olsun, her sayfada seçtiğimiz satır ve sütunlar görünecektir.

Açılan pencerede Üstte yinelenecek satırlar ve Solda yinelenecek sütunlar bölümleri bu bahsettiğimiz satır, sütun tekrarlarını yapmamızı sağlar. Yazdır bölümündeki Satır ve Sütun Başlıkları seçeneği sayfaların en üstünde A, B, C,.. gibi sütun isimlerinin, sayfaların solunda 1, 2, 3, … gibi satır numaralarının görünmesini sağlar.

Üstbilgi ve Altbilgi eklemeyi Ekle Menüsü – Üstbilgi ve Altbilgi bölümünde anlatmıştık. Ayrıca Sayfa Yapısı penceresinde bulunan Üstbilgi/Altbilgi sekmesinde ise Excel sayfamızın üstbilgi ve altbilgi seçeneklerini ayarlayabiliriz. Bu seçeneğin daha önce anlattığımız seçenekten farkı düzenlemeyi sayfa üzerinde değil, ayrı pencerede yapıyor olmamızdır.

Resim 29 Üstbilgi ve Altbilgi Düzenleme

 

Sayfa Seçenekleri

Bu bölümde bulunan özellikler Kılavuz Çizgileri ve Satır/Sütun Başlıklarının ekranda ve/veya yazıcı çıktısında gösterilmesi ile ilgilidir. Yazdırma kutucuklarını işaretlediğimiz zaman seçili olan özellik yazıcı çıktılarında görüntülenir.

Formüller

Formüller, Excel’de en çok kullanacağımız özelliklerdir. Formüller; hesaplama gerçekleştirebilen, bilgi döndürebilen, diğer hücre içeriklerini işleyebilen, koşulları sınayabilen ve başka işlemler gerçekleştirebilen denklemlerdir. Bir hücrenin değerini, bir sayfadaki bilgilerin istatistiki verilerini formüller aracılığı ile elde edebiliriz. Excel Formüllerinin kullanımında dikkat edilecek hususlar:

 1. Formüller her zaman eşittir (=) işareti ile başlar. Örn: =5+3

i 33 }

 

 1. Formüllerde açılan parantez kadar kapatılan parantez olmalıdır. Örn: =3*(2+8)
 2. Formül isimlerinde boşluk kullanılmaz.
 3. Formül isimleri dışındaki metinler tırnak içerisinde yazılmalıdır. Örn: =BÜYÜKHARF(“ali”) İşlev Kitaplığı

Bu bölüm, Excel’de formüllerin bulunduğu bölümdür. Kategoriler yardımı ile aradığımız formüle daha kolay ulaşmamızı sağlar. Formül Kategorileri:

 1. Finansal
 2. Mantıksal
 3. Metin
 4. Tarih ve Saat
 5. Arama ve Başvuru
 6. Matematik ve Trigonometri
 7. Tüm İşlemler
 8. En Son Kullanılan
 9. Otomatik Toplam

İşlev Ekle komutu, kategoriler içerisinde bulamadığımız formülleri seçebilmemiz ve daha kolay kolay bir şekilde gerekli bilgileri girebilmemiz için hazırlanmış bir bölümdür.

Resim 31 İşlev Ekle Penceresi

 

Formülleri kullanmanın iki yöntemi vardır. Birinci yöntem; formül çubuğuna elle yazarak formül kullanma, bu yöntemde formül adını ve formül için gereken bilgileri kendimiz elle girmek durumundayız, İkinci yöntem; İşlev Ekle komutu ile formül yazma, bu yöntemde kullanmak istediğimiz formülü seçiyoruz ve İşlev Ekle penceresi aracılığı ile gerekli olan bilgileri yerlerine yerleştirebiliyoruz.

Formül Denetleme

Bu bölüm, yazdığımız formüllerdeki hataları kontrol etme, formüllerin etkilediği hücreleri ve formülleri etkileyen hücreleri inceleme gibi işlemleri yaptığımız bölümdür.

 

Formülü Değerlendir butonu ile formülleri adım adım takip edebilir, bu sayede hatanın kaynağını bulabiliriz.

Resim 33 Formülü Değerlendir

Bazı Excel Formülleri(Nurziya, 2005)

Formül Yazımı Formülün Tanımı
ALT TOPLAMLAR Bir listedeki ya da veri tabanındaki bir alt toplamı verir.
ARA Fonksiyonunun dizi biçimi, belirlenen değeri bir dizinin ilk satırında ya da sütununda arar.
BAĞ_DEĞ_SAY Bağımsız değişkenler listesinde kaç tane sayı bulunduğunu sayar.
BİRLEŞTİR Pek çok metin öğesini bir metin öğesi olarak birleştirir.
DİZİ FORMÜLLERİ Bir dizi formülü çok sayıda hesaplama yapabilir ve sonra tek bir sonuç veya çok sayıda sonuç verebilir.
DOLAYLI & KAÇINCI Bir hücrenin başvurusunu formülü değiştirmeden değiştirir & Bir başvurudaki veya dizideki değerleri arar.
DÜŞEYARA Bir dizinin ilk sütununa bakar ve bir hücrenin değerini vermek için satır boyunca hareket eder.
EBOŞSA Boş hücreleri kontrol etmeyi sağlar.
EĞER EHATALIYSA Eğer formül hatalı sonuç veriyorsa hücreyi boş bırak, değil ise formül sonucunu yazdır.
EĞER VE YADA Bağımsız değişkenlerden biri DOĞRU’ysa DOĞRU’yu verir; tüm bağımsız değişkenler YANLIŞ’sa YANLIŞ’ı verir.
EĞERSAY Bir aralık içindeki, belli bir ölçütü karşılayan, boş olmayan hücreleri sayar.
ELEMAN Değerler listesinden bir değer seçer.
ETOPLA Belirli bir ölçütle belirlenen hücreleri ekler.
LİRA VE TAMSAYI Belirtilen hücreyi liralı ifade etmek için kullanılır & Sayıların ondalık kısmını atıp tam sayısını almak için kullanılır.
METİN SAĞDAN SOLDAN Bir metnin sağdan veya soldan istenilen kadarının alınmasını sağlar.
MİN&MAK&KÜÇÜK Bir bağımsız değişkenler listesindeki en büyük & küçük değeri verir.
MOD Bir dizi veya veri aralığında en sık görünen değeri verir.
TARİH FONKSİYONLARI Tarih formülleri ile ilgili çeşitli örnekler.
TOPLA.ÇARPIM Çok koşullu toplama için en ideal formülüdür.
VERİ BİRLEŞTİR İki sütundaki karşılıklı verilerin alt toplamlarını yapabilirsiniz.
VSEÇTOPLA Kayıtların alan sütununda bulunan, ölçütle eşleşen sayıları toplar.
YATAYARA Bir dizinin en üst satırına bakar ve belirtilen hücrenin değerini verir.
YAZIM.DÜZENİ Karışık yazılan yazıları yazım düzeni ile yazar.
YİNELE Metni, verilen sayıda defa yineler.
YUVARLA Bir sayıyı, belirtilen basamak sayısına yuvarlar.

 

i 35 }

Veri

Dış Veri Al

Bu bölüm Excel dosyası içerisine başka bir dosyadan veya internetten içerik ekleyebilmemizi

sağlar.

Bu seçenek ile internet sayfalarında bulunan tabloları, veri tabanlarını veya metin belgelerini Excel sayfamıza kaynak veri olarak alabiliriz. Bunun için Dış Veri Al düğmesine tıklıyoruz. Açılan menüden veriyi almak istediğimiz konumu seçiyoruz.

Açılacak olan pencereler ile veri almak istediğimiz konumu belirleyip, veriyi Excel’de seçili hücreye aktarabiliyoruz. Dış Veri Al komutunun bize sağladığı kolaylık, anlık güncellenen bilgileri sürekli yeniden girmeye gerek kalmadan belirli bir konumdan Excel sayfamıza aktararak kullanabilmektir. Verileri güncellemek için Tümünü Yenile düğmesine tıklayabilir veya klavyeden CTRL + ALT + F5 tuşlarına basabiliriz. Bu sayede istediğimiz zaman verileri güncelleyebiliyoruz.

Bağlantılar

Bu bölümde Excel Çalışma sayfasından kurulan bağlantıları görüp, düzenleyebiliriz. Dış Veri Al seçeneği ile oluşturulan bağlantıların ayarlarını yapmak için buradan faydalanırız.

Sırala ve Filtre Uygula

Bu bölüm Excel sayfamıza girdiğimiz verileri belirli bir duruma göre süzmemizi, A’dan Z’ye, Z’den A’ya sıralayabilmemizi sağlar. Örneğin; elimizde 150-200 kayıttan oluşan bir liste olduğunda bu listeyi Ad’a göre sıralama, Soyad’a göre sıralama yaptırabiliriz. Veya adı “AL” ile başlayanlar şeklinde bir süzme işlemi kullanabiliriz.

Filtre Uygulama (Süzme) işlemi için hücrenin sağında bulunan ok işaretli düğmeye tıklayarak yandaki menünün açılmasını sağlıyoruz. Bu adımdan sonra Küçükten Büyüğe, Büyükten Küçüğe, Renge göre sıralama işlemleri yapabilir veya Sayı Filtreleri / Metin Filtreleri / Tarih Filtreleri bölümünden özel filtre seçeneklerini kullanabiliriz.

Özel Filtre Seçenekleri

Sayı Filtreleri: Eşittir, Eşit Değildir, Büyüktür, Büyük ve Eşit, Küçüktür, Küçük ve Eşit, Arasında, İlk 10, Ortalamanın Üstü, Ortalamanın Altı

Metin Filtreleri: Eşittir, Eşit Değildir, Başlangıcı, Sonu, İçerir, İçermez

Tarih Filtreleri: Eşittir, Önce, Sonra, Arasında, Dün, Bugün, Yarın, Aya göre filtreleme seçenekleri, Yıla göre filtreleme seçenekleri

Ve özel filtreleme seçenekleri şeklindedir.

Í 36 }

Veri Araçları

Bu bölümde Excel hücrelerimizdeki içerikleri yapılandırabiliyoruz.

Metni Sütunlara Dönüştür

Bu seçenek, bir hücreye girilmiş olan metnin sütunlara parçalanmasını sağlar. Temelde Microsoft Word’de Ekle ^ Tablo seçeneğinde bulunan Metni Tabloya Dönüştür komutu ile aynı işi yapar.

Yinelenenleri Kaldır

Bu seçenek sayfa içerisinde bulunana verilerden tekrar eden varsa bunların silinmesini ve listenin tekrarsız bir hale getirilmesini sağlar.

Veri Doğrulama

Bu seçenek seçili hücreye girilebilecek verilerin sınırlandırılmasını sağlar. Örneğin; oluşturduğumuz bir tabloda Not gibi bir hücremiz olsun, Not değeri yalnızca sayı olabilir ve 0’dan küçük, 100’den büyük olamaz. Bu durumu sağlamak için Veri Doğrulama seçeneğini kullanıyoruz.

Öncelikle doğrulama yapmak istediğimiz hücreyi seçiyoruz. Daha sonra Veri menüsünden Veri Doğrulama düğmesine tıklıyoruz. Açılan pencereyi yandaki gibi ayarladığımızda seçili hücreye 0-100 aralığındaki sayılar dışında hiçbir bilgi girilmesine izin vermeyecektir. Aynı şekilde hücrelere girilecek bilginin uzunluğunu, türünü ayarlayabiliyoruz. Veri Doğrulama penceresinde bulunan Girdi iletisi sekmesi ile hücreye girilebilecek verilerin sınırlaması hakkında kullanıcıya bilgi verebilir, Hata Uyarısı sekmesi ile de yanlış bilgi girilmesi durumunda ne tür bir hata mesajı vermek istediğimizi belirleyebiliriz.

Gözden Geçir

Açıklamalar

Bu bölümde hazırladığımız çalışma sayfası içerisindeki hücrelere açıklama/tanımlama ekleyebiliyor, hücre üzerine fare ile gelindiğinde açılan bir kutu ile açıklamaların görünmesini sağlayabiliyoruz. Yeni Açıklama düğmesi ile yeni bir açıklama kutusu ekleyip, içeriğini doldurabiliriz.

Açıklamalarımızı oluşturduktan sonra Önceki, Sonraki düğmeleri ile çalışma sayfasındaki açıklamalar arasında gezinebilir, Sil seçeneği ile eklemiş olduğumuz bir açıklamayı silebiliriz. Açıklamayı Göster/Gizle düğmesi ile seçili olan açıklama kutusunu gösterip/gizleyebiliriz. Bütün açıklamaları aynı anda gösterip/gizlemek için Tüm Açıklamaları Göster düğmesini kullanabiliriz.

Í 37 }


 

 

 

 

 

 

| I ss I

[71 Çalışma sayfasını ve kilitli hücrelerin içeriğini koru Savfa korumasını kaldırma parolası:Çalışma saltası kullanıcılarının tümüne bu izinleri ver:

m Kilitli hücreleri seç
[Z Kilidi aglmış hücreleri seç
Hücreleri biçimlendir
Sütunları biçimlendir
Satrları biçimlendir
Sütunlar ekle
Satrlar ekle _
Köprüler elde
Sütunları sil
Satrları sil

İptal

Resim 40 Sayfayı Koru

 

İzinlerimizi ayarladıktan sonra Değişiklikler bölümünden Sayfayı Koru düğmesine basıyoruz. Açılan pencerede isteğe bağlı olarak parola belirliyoruz. Bu parola tek seferlik

bir paroladır. Sayfa Korumasını Kaldırdığımız anda parola iptal olur.

 

 

 

 • • •• ••

Görünüm

Çalışma Kitabı Görünümleri

Çalışma sayfasının ekran görünümünü değiştirebilmemizi sağlar. Normal görünüm, Excel Çalışma Kitabını ilk açtığımızda gelen klasik ekrandır. Sayfa Düzeni görünümü, Excel sayfalarının A4 kâğıt gibi gösterilmesini sağlar. Bu ekran görünümünde çalışma kitabının çıktısının nasıl olacağını görebilmemizi sağlar, aynı zamanda Üst Bilgi ve Alt Bilgi değerlerinin düzenlenebilmesine olanak sağlar. Sayfa Önizleme görünümü, sayfa çıktısını almadan önce sayfanın ne kadarlık bölümünün yazıcıdan çıkarılacağını ayarlayabildiğimiz bölümdür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

i 38 }

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bölmeleri Dondur, menü öğesinin alt komutlarından;

 1. Bölmeleri Dondur: Böl komutunda olduğu gibi seçili konuma göre bölme işlemi yapar ve ardından dondurma işlemi ile konumu sabitlemiş olur.
 2. Üst satırı dondur: Adından da anlaşılacağı gibi en üstteki satırın sabitlenmesini sağlar.
 3. İlk sütunu dondur: İlk sütunun sabitlenmesini sağlar.
A U V
1
2
12
13
14
Resim 43 B3’te dondurulmuş çalışma sayfası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

i 39 }

 

Sunu Hazırlama Yazılımı (Microsoft Powerpoint

2010) (onair)

Şekiller Tablosu

Resim 1 Doğru Oturma Şekli___________________________________________________________________________________________ 6

Resim 2 Bul (Gelişmiş Bul), Değiştir, Git Penceresi____________________________________________________________________ 15

Resim 3 Metni Tabloya Dönüştür______________________________________________________________________________________ 17

Resim 4: Resim Ekleme_______________________________________________________________________________________________ 17

Resim 5 Resim Araçları – Biçim Menüsü_______________________________________________________________________________ 17

Resim 6: Küçük Resim Düzenleme_____________________________________________________________________________________ 18

Resim 7: Ekran Alıntısı________________________________________________________________________________________________ 19

Resim 8 Yer İşareti___________________________________________________________________________________________________ 19

Resim 9 Köprü Ekleme________________________________________________________________________________________________ 19

Resim 10: Özel Filigran _______________________________________________________________________________________________ 21

Resim 11: İçindekiler Tablosu_________________________________________________________________________________________ 21

Resim 12: Dipnot/Son not_____________________________________________________________________________________________ 22

Resim 13: Alıntı Ekle__________________________________________________________________________________________________ 22

Resim 14: Resim Yazısı Ekleme_______________________________________________________________________________________ 22

Resim 15 Yazım Denetimi ve Dilbilgisi_________________________________________________________________________________ 23

Resim 16 Sekme Noktası_____________________________________________________________________________________________ 24

Resim 17 Girinti Tutucuları___________________________________________________________________________________________ 24

Resim 18 Hizalama Düğmeleri________________________________________________________________________________________ 26

Resim 19 Koşullu Biçimlendirme______________________________________________________________________________________ 28

Resim 20 Yeni Biçimlendirme Kuralı___________________________________________________________________________________ 28

Resim 21 Düzenleme Bölümü_________________________________________________________________________________________ 29

Resim 22 Dolgu______________________________________________________________________________________________________ 29

Resim 23 Grafik______________________________________________________________________________________________________ 30

Resim 24 Grafik Araçları Menüsü_____________________________________________________________________________________ 31

Resim 25 Çoklu Mini Grafik Ekleme___________________________________________________________________________________ 31

Resim 26 Mini Grafik Ekleme Penceresi_______________________________________________________________________________ 31

Resim 27 Üstbilgi ve Altbilgi Ekleme/Düzenleme______________________________________________________________________ 32

Resim 28 Başlıkları Yazdırma Penceresi_______________________________________________________________________________ 33

Resim 29 Üstbilgi ve Altbilgi Düzenleme______________________________________________________________________________ 33

Resim 30 İşlev Kitaplığı_______________________________________________________________________________________________ 34

Resim 31 İşlev Ekle Penceresi_________________________________________________________________________________________ 34

Resim 32 Formül Denetleme__________________________________________________________________________________________ 34

Resim 33 Formülü Değerlendir________________________________________________________________________________________ 35

Resim 34 Dış Veri Al Komutu__________________________________________________________________________________________ 36

Resim 35 Filtre Uygulama____________________________________________________________________________________________ 36

Resim 36 Veri Doğrulama_____________________________________________________________________________________________ 37

Resim 37 Açıklama Kutusu____________________________________________________________________________________________ 37

Resim 38 Değişiklikler Menüsü________________________________________________________________________________________ 38

Resim 39 Kullanıcıların Aralıkları Düzenlemesine İzin Ver______________________________________________________________ 38

Resim 40 Sayfayı Koru________________________________________________________________________________________________ 38

Resim 41 Çalışma Kitabı Görünümleri_________________________________________________________________________________ 38

Resim 42 Bölmeleri Dondur/Böl_______________________________________________________________________________________ 39

Resim 43 B3’te dondurulmuş çalışma sayfası__________________________________________________________________________ 39


Kaynakça

Bursa Sağlık Müdürlüğü. (tarih yok). Bursa Sağlık Müdürlüğü – Bursa ve Sağlık. 02 02, 2012 tarihinde Bursa Sağlık Müdürlüğü: http://www.bsm.gov.tr/ergonomi/default.asp adresinden alındı

Nurziya. (2005, 10 31). formüller.xls.

Bilgisayar Kullanımı Ders Notları | Halil İbrahim TÜRKOĞLU

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*