göz kuruluğu neden olur, göz kuruluğu bitkisel tedavi

yorumsuz
522 views
göz kuruluğu neden olur, göz kuruluğu bitkisel tedavi

göz kuruluğu neden olur, göz kuruluğu bitkisel tedavi, Göz kuruluna ne iyi gelir

 

Çağımızın sorunlarından birisi haline gelen göz kuruluğu özellikle yoğun klimalı ortamlarda bulunanlarda etkisini göstermeye başladı. Özellikle bilgisayarlar televizyonlar ve tabletler karşısında gözümüzü kırpmadan bekleme süremiz arttığı için göz kuruluğunda etkisini göstermeye başlıyor. Bu arada kontak lens kullanımıda göz kurulunu tetikliyor aynı zamanda yaşın ilerlemesininde göz kuruluğunda etkisi olduğu biliniyor. Peki ama göz kuruluğunu nasıl aza indirebiliriz.

ÖZellikle 40 yaş üstü bayanlarda göz kuruluğu çok daha fazla görünmekte. Yani bu konuda bayanlar genetik olarak malesef daha şansız diyebiliriz.

Göz kuruluğu, özellikle akşam geç saatlerde bulanıklık veya gözlerde yorgunluk ya da sabah uyanınca gözü açmada zorlanma, gözlerde yanma batma şeklinde kendini gösteriyor. Bugün en fazla görülen göz hastalıklarından birinin kuru göz olduğunu ifade eden göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Emrullah Taşındı, göz kuruluğu bulguları ve göz kuruluğunun tedavi yollarıyla ilgili bilgi verdi.

Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte azalıyor. Oysa insan ömrünün uzamasıyla ileri yaşlarda da net görmeye ihtiyaç duyuyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle insanların günlük faaliyetleri değişiyor. Eskiden görme ihtiyacı uzağı veya ince ayrıntıları fazla gerektirmezken, günümüz yaşantısında bilgisayar, televizyon, HD yayın, 3D yayın gibi giderek artan sayıda ortamda net görmeye ihtiyacımız var.

Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Emrullah Taşındı polikliniklere başvuran hastaların yüzde 70’inin yanma, batma, yabancı cisim hissi ve bulanıklıktan şikayet ettiğini ifade ediyor. “Bu rahatsızlığın günlük yaşantıyı etkilemesinin dışında progresif yani ilerleyici olduğunu vurgulamamız gerekiyor” diyen Doç. Dr. Emrullah Taşındı “Günlük yaşantınızda sizin konforunuzu bozan her şey sizi rahatsız eder. Her sabah gazete okuyorsanız, göz kuruluğu yüzünden bunu yapamamaya başlarsanız, bu sizi rahatsız eden bir unsurdur. Her gün sekiz saat bilgisayar kullanırken bu altı saate düşüyorsa bu konforunuzu ve yaşam kalitenizi bozan bir şeydir. Bunun altında yatan sebeplerden en önde geleni kuru gözdür. Eğer sizde göz kuruluğu bulguları olduğunu düşünüyorsanız, kuru göz konusunda toplumu bilinçlendirmeyi hedefleyen Kuru Göz Anketini (OSDI Testi) cevaplayıp, kuru göz durumunuzu derecelendirebilir ve bunu göz doktorunuzla paylaşabilirsiniz” şeklinde konuşuyor.

Kuru göz semptomlarının tedavi edilmezse bir sonraki aşamaya ilerlediğini ifade eden Doç. Dr. Emrullah Taşındı “Gözü nemli tutabilmek için, gözyaşının yerini tutan birçok suni gözyaşı damlası var. Birinci aşamada günde iki defa damla damlatıyorsanız, tedavi edilmezse ikinci basamakta bu beşe çıkıyor. Yanına ek ilaçlar almak durumunda kalıyorsunuz. Bu yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Kişi gözünde devamlı bir yanma batma ve yabancı cisim hissi olduğu için sosyal ve görsel olarak rahatsızlık hissediyor. Kişinin hem kendi görüşü bozuluyor, hem de sık göz kırpma ve kızarık göz karşıdaki kişileri rahatsız edebiliyor” diyor.

ESTETİKLE GENÇLEŞTİRİLEMEYEN TEK ŞEY

Doç. Dr. Emrullah Taşındı işin estetik boyutuna şöyle vurgu yapıyor: “Estetikle her şeyi gençleştirebilirsiniz, bir tek göz hariç. Çünkü iki göz kapağı arası sürekli havayla temas ettiği için seneler içinde giderek sararıyor. ‘Gözlerimin parlaklığı azaldı’ sık kullanılan bir deyimdir. Gözyaşı yapısı sağlıklı olanlarda bu parlaklık azalması daha geç oluşuyor. Vücudumuzda havayla temas eden iki önemli yer var. Ağzımız ve göz kapağı aralığımız. Sağlıklı ve yeterli gözyaşınız yoksa enfeksiyonlara da daha açık hale geliyorsunuz. Konjonktivit, alerji, kirpik dibi iltihabı gibi birçok hastalığa daha yatkın oluyorsunuz.”

KURU GÖZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gözlerinizde aşağıdaki belirtiler varsa göz doktorunuza başvurmalısınız.

•Kuruluk
•Kaşıntı
•Yanma, batma
•Yabancı cisim hissi
•Işığa duyarlılık
•Aşırı gözyaşı
•Bulanık görme veya geceleri görmede zorluk
•Yorgunluk

KİMLERDE KURU GÖZ ORANI DAHA YÜKSEKTİR?

•Yaşlanma: Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda, ilerleyen yaşla birlikte azalır. Kuru göz semptomları hormonal değişimlere bağlı olarak özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir.
•Çevresel faktörler: Nemi düşük, sıcak veya rüzgarlı ortamlar, radyasyon veya kimyasal maddelere maruz kalma, yüksek yerlerde bulunma kuru göze neden olabilir.
•Menopoz: Kuru göz her yaş grubunu etkileyen bir hastalık olmakla beraber, menopoza bağlı hormonal değişimler sebebiyle genelde kadınlarda daha sık gözlenmektedir.
•Klimalı ortamlar: Klima kullanımı ortamın kurumasına neden olarak gözyaşının buharlaşmasını hızlandırmakta ve Kuru göze yol açmaktadır.
•Kontakt lens kullanımı: Kontakt lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına neden olacağından kuru göze yol açmaktadır.
•Göz ameliyatları: Operasyonlara bağlı olarak göz yüzeyi ve gözyaşı bezleri etkilenmekte ve Kuru göz belirtileri ortaya çıkabilmektedir.
•Yoğun bilgisayar kullanımı: Gözyaşının göz yüzeyine yayılmasını sağlayan “göz kırpma” hareketinin sıklığı, yoğun bilgisayar kullanımında azalmaktadır. Daha az göz kırpma da buharlaşmayı artıracağı için kuru göze neden olmaktadır. Sadece bilgisayar değil, TV ekranı karşısında uzun saatler geçirme ya da uzun süreli okumalarda da göz kırpma sayısının azalmasına bağlı olarak kuru göz oluşabilmektedir.
•Sigara kullanımı: Sigara dumanındaki maddeler göz yüzeyini olumsuz yönde etkilemektedir.
•Romatizma: Bağışıklık sistemi ile ilişkili romatizmal hastalıklarda gözyaşı salgılayan bezler de etkilenmekte ve kuru göz tetiklenmektedir.
•Hastalıklar ve tedavide kullanılan ilaçlar: Hipertansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, tiroid (guatr), alerji ve depresyon gibi çeşitli hastalıklar ve bu hastalıklarda kullanılan ilaçlar kuru göz hastalığını tetikleyebilmektedir.
•Göz tansiyonu: Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan göz damlaları göz kuruluğuna yol açabilmektedir.

Yaşam şartlarını değiştirerek kuru göz bulgularının azalmasının mümkün olduğunu ifade eden Doç. Dr. Emrullah Taşındı günlük yaşamda rahat etmek için yapılacakları şöyle sıralıyor:

•Otomobil, uçak gibi yerlerde havalandırma doğrudan gözünüze gelmesin.
•Uyuduğunuz oda nemli olsun.
•Güneşli ve rüzgarlı havalarda mutlaka koruyucu güneş gözlüğü takın.
•Bilgisayara belli bir seviyede karşıdan ışık ve klima rüzgarı gelmesin.
•Kuru göz bulgularınız varsa bol su için.
•Özellikle bilgisayar kullanırken daha az göz kırpma buharlaşmayı artıracağı için kuru göze neden olur. Bilgisayar başındayken gözlerinizi sık sık kırpıştırmayı unutmayın ve zaman zaman uzağa bakarak gözlerinizi dinlendirin.

Göz Kuruluğu Nasıl Önlenir?

  • Gözlerinizin ve göz kapaklarınızın temizliğine özen gösterin. Kirli ortamlardan veya kirli ellerle gözünüzü ovuşturmak gibi kötü alışkanlıklardan kaçının.

  • Bilgisayar başında otururken göz kırpmayı unutmayın ve ekran önünde doğru oturma pozisyonlarına uymaya çalışın.

  • Eğer kuru ortamlarda çalışıyorsanız ya da gözlerinizi kurutan kuru havadan kaçamıyorsanız, nemlendirici cihazlarla havayı nemlendirmeyi deneyin.

  • Doğrudan ateş önünde oturmayın ya da klimalı ortamlarda uzun süre durmayın.

  • Dengeli beslenmeye gayret edin. Beslenmenize keten ve omega-3 yağlarını eklemeye çalışın.

 

göz kuruluğu bitkisel tedavi göz kuruluğu için damla göz kuruluğuna ne iyi gelir göz kuruluğu testi göz kuruluğu tedavisi göz kuruluğu belirtileri göz kuruluğu nedir göz tansiyonu

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*