fatih tabletlerde general mobile klavyeyi q klavyeye çevirme

2 yorum
7.041 views
fatih tabletlerde general mobile klavyeyi q klavyeye çevirme

fatih tabletlerde general mobile klavyeyi q klavyeye  ya çevirme, okullarda dağıtılan öğretmen ve öğrenci tabletlerini F klavyeden Q klavyeye çevirme

Öncelikli olarak okullarda dağıtılan bilgisayar yada tabletler neden F klavye bunu kısaca açıklayalım. Evet hepimiz Q klavyeye alıştık ama aslında Türkçe alfabeye en uygun klavye dili F klavyedir. Örneğin En çok kullandığımız har olan K harfi F klavyede hemen işaret parmağımızın altındayken (10 parmak yazarken) Q klavyede ise Türkçe de en az kullanılan J harfi işaret parmağımızın altındadır. Bu işin olması gereken boyutu. Elbette birde resmi boyutu var arkadaşlar.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/12/20131210-9.htm

10 Aralık 2013  SALI Resmî Gazete Sayı : 28847
GENELGE
Başbakanlıktan:Konu :   F KlavyeGENELGE2013/13

Ülkemizde bilgisayar ve internet kullanım oranlarında son yıllarda önemli artışlar kaydedilmiştir. Bilgisayar giriş birimlerinden biri olan klavyeyi etkin kullanma ve hızlı yazma becerisi, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bilgi üreten bireylerin gelişimine katkı sağlayan unsurlardan biridir. Günümüzde birçok ülke tarafından kendi dillerinin özelliklerine uygun çeşitli harf ve sembol yerleşim düzenine sahip klavyeler geliştirilmiş, ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucunda, Türk dili ve alfabesinin özelliklerine uygun ve hızlı yazmaya elverişli bir tasarıma sahip bulunan F klavye düzeni oluşturulmuştur.

Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımından F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS 2117 “Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni” standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır.

Bu çerçevede;

Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyeye geçiş sürecinde en önemli husus olan kamu personeline verilecek eğitime ait içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilecektir. Bu eğitimin sağlanmasında uzaktan eğitim öncelikli olacaktır. Bu kapsamda kurulacak www.fklavye.gov.tr internet sitesinde eğitim içeriği kullanıma sunulacaktır. Eğitimin alınması, değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli yönlendirme Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Vatandaşa doğrudan hizmet sunan veya iş sürecinde yoğun klavye kullanan personelin eğitimi öncelikli olarak tamamlanacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye eğitiminin planlanması, uygulanması, takibi ve raporlanması konusunda sorumlu olacak birimler tespit edilerek, Milli Eğitim Bakanlığına bildirilecektir. Kamu kurum ve kuruluşları F klavyeye geçiş planlarını; kurumsal işleyişi aksatmayacak şekilde ve personelinin F klavye eğitim takvimini dikkate alarak kendileri oluşturacaktır.

Ayrıca, bilgisayar kullanımının yoğun olduğu özel sektöre ait kamuya açık alanlarda (internet salonu vb. toplu kullanım sağlayıcıları) ve özel sektör kuruluşlarında F klavyenin teşvik edilerek yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

 

bu linke göre okullarda F klavye kullanmak zorunludur.

Ama bunlara rağmen diyelim ki Q klavye lazım oldu ve öğretmen yada öğrenci tabletlerinde (general mobile’a göre anlatacağım) klavye dilini F klavyeden Q klavyeye nasıl değiştiriyoruz. Her ne kadar tavsiye etmesekte…..

Yöntem şöyle arkadaşlar

Ayarlar ı tıklıyoruz

Dil ve giris tıklıyoruz

KLAVYE VE GİRİS YONTEMLERİ

Varsayılan

Türkçe Google Klavye

Evet işlem bu kadar. Bu yöntemler okullarda dağıtılan general mobile tabletlerdeki Klavye dilini  klavyeden Q klavyeye çevirmek mümkündür.

general mobile tablet klavyeyi q ya çevirme

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mayıs 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*

fatih tabletlerde general mobile klavyeyi q klavyeye çevirme (2 Yorum)

  1. bu güzel bilgilendirme için teşekkürler. diğer tabletler de bu mümkün mü acaba. örneğni samsung tabletlerde f klavye kullanabilir miyiz

    • Evet diğer tabletlerin dilinide değiştirmek mümkün. Kullandığınız tabletin marka ve modelini tam yazarsanız nasıl klavye dilini değiştirdiğimiz konusunda yardımcı oluruz