Enerjinin Korunumu

yorumsuz
1.311 views
Enerjinin Korunumu

Enerjinin Korunumu Kanunu Fizik Ders Notları

 

Özellikle lisede ders notu olarak ihtiyacınız olacak olan enerjini korunumu ile ilgili  makalemizi web sayfamıza ekliyoruz. Eğitim sayfamızda fizik başlığındaki alanımızda sizlere enerjinin korunumu kanunu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

enejinin_korunumu_kanaunu_fizik_bilgilerburada

 

 

 

 

 

 

 

 

Sizlerinde bildiği gibi yerden belirli bir yükseklikten bir cismi serbest bıraktığınızda yere doğru düşecektir. Elbetteki bu cisim yere doğru düşerken hızlanarak ilerleyecektir. Bu arada cismin potansiyel enerjisi azalırken kinetik enerjisi artacaktır. Kısaca cismin potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür.

 

  •  Bir sistemin toplam enerjisi sabittir.

  • Bir sistem üzerinde yapılan iş sistemin enerji değişimine eşittir.

  • Enerji türleri birbirine dönüşebilir

ENERJİNİN KORUNUMU NEDİR?

Lord Kelvin, Rudolf Clausius ve Walter Nernst gibi dehaların oluşturdukları termodinamik kanunlar, 19. yy. da enerjiyle ilişkili çok sayıda teorinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ayrıca enerji, Rudolf Clausius entropi kanununu formülize ettiğinde matematiksel olarak kesinleşmişti . Basit bir enerji korunumu kanunu tanımlaması, enerjinin ne yoktan yaratılabileceğini ne de yok edilebileceğini fakat bir formdan başka forma dönüşebileceğini söylemek olur. Kısaca en basit tanımı budur enerjinin korunumunun.

Sonraki seviyelerde  fizik dersinde enerji korunumu kanunlarını anlamak önemlidir çünkü diğer çok sayıda temel kanun tümüyle enerji korunumu kanunu tarafından yönetilir. En dikkate değer olanı modern teorik fiziğin temellerini oluşturan Noether Teoremi’dir. İleri fizik ışığında enerji korunumu kanununu tartışmak bu makalenin çapında mümkün değildir fakat korunum kanununun temel esası hep aynıdır. Sadece bir formdan başka forma dönüşen bir enerji vardır fakat asla yok olmaz. Mesela kütle çekim potansiyel enerjisi izole bir sistemde her zaman korunur.

Mekanik enerjinin korunumu kanunu da diğer enerji korunum kanunlarıyla benzer ana hatlara sahiptir. Kütle bile, Albert Einstein tarafından ileri sürülen kütle-enerji denklik teoremi ya da E = m c2 formülünde görüldüğü gibi enerji ile ilişkilendirilir.
Tasarladığımız sisteme bağlı olarak çok sayıda enerji korunumu denklemi vardır. Mekanik, termodinamik, relativistik mekanik, kendine has sistemlerin kinetik ve potansiyel enerjisini açıklamak için değişik şekillerde enerji denklemleri içerir. En genel enerji korunumu denklemi:

E = T + V   ‘dir.

Burada T = Kinetik Enerji, V = Potansiyel Enerji ve E = Sistemin Toplam Enerjisi    ‘dir.

Temelde enerjinin korunumu evrensel bir kanundur ve her yerde ve her zaman geçerlidir.

 

enerjinin korunumu yasası enerji dönüşümleri enerjinin korunumu ve enerji dönüşümleri enerjinin korunumu ile ilgili çözümlü sorular enerjinin korunumu örnekler enerjinin korunumu soru çözümü enerjinin korunumu ilkesi enerjinin korunumu ve sürtünmeli tork deneyi

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*