Çocuklarda gece öksürüğüne ne iyi gelir

yorumsuz
4.863 views
Çocuklarda gece öksürüğüne ne iyi gelir

Çocuklarda gece öksürüğüne ne iyi gelir?

Çocuklarda öksürük önemsenmesi gereken bir durum. Özellikle bazı çocuklarda gece öksürüğü ön plana çıkmakta. Elbette her zaman olduğu gibi öncelikli olarak bir doktor muayenesi şart. Bizler tecrübe ile sabit ve bebeklerde öksürüğe iyi gelen bazı bitkisel çözümleri sizlerle paylaşacağız.

çocuklarda-oksuruk_bebek_tedavi_bitkisel

 

 

İlk olarak çocuğunuz gündüz öksürmeyip de özellikle gece öksürüyorsa bebeğinizin yastığını biraz yükseltin. Burun akıntısı ciğerlere doğru aktığı için çocuklar yada bebekler gece öksürük krizine giriyor. Ama siz yastığı biraz yükseltirseniz geniz yada burun akıntısı geri kaçmayacak ve bir nebze öksürüğün azaldığını fark edeceksiniz.

Kendi tecrübelerimizden bir örnekle başlayalım. Bebeğimizde 1 yaşında özellikle gece artan öksürük başladı ve çocuk doktoruna gittik. Hafif bir boğaz kızarıklığı olduğunu belirtti ve  Peditus isimli şurubu verdi doktor.  İlacın ticari ismini verdim etken maddesini bilmediğim için. Bu ilaç en fazla 5 gün kullanılabiliyor daha sonra ara vermeniz gerekli. Bizde 5 gün kullandık ama öksürükte tam bir düzelme olmadı. Eğer bebeğin yada çocuğun öksürüğü balgam şeklinde ise de doktorlar…… isimli ilacı tavsiye ediyorlar. Siz bunu doktorunuza muayeneden sonra sorarsınız. Bizde daha sonra şu bitkisel yöntemle öksürüğü hafiflettik.

  1. Yöntem Şu: 2 çay kaşığı kadar pekmezin içerisine limon damlatıyorsunuz ve bu karşımızı çocuğa yediriyor yada içiriyorsunuz. Miktar 2 çay kaşığı pekmeze 6-7 damla limon damlatmanız yeterli. Bunu denediğinizde faydasını göreceksiniz.
  2. Yöntemde şöyle: Biz ilk önce ikinci yöntemi denedik ve 5 dakika sonra falan öksürük kesildi. Yine pekmezin içerisine karabiber serpip.ocuğa veriyorsunuz. Buda öksürüğe oldukça iyi geliyor. Ama abartıpta pekmeze karabiberi dayamayın. Yine 2 .ay kaşığı kadar pekmezin içerisine biraz karabiber serpin. Biz bunu denedik ve gerçektende 5 dakika sonra öksürüğü kesti. Ama en başta da belirttiğim gibi önce doktorunuza gidin biz öyle yaptık. Çünkü çocuğunuzun örneğin karabibere pekmeze alerjisi falan varsa sorun yaşamayın. Şunu da unutmayın uzun süre düzelmeyen öksürük daha büyük sorunların habercisi de olabilir. Zatürre başlangıcı gibi yada ciğerlere-bronşlara dolan geniz akıntısı gibi. Ama ilk etapta yukarıda yazdığımız 2 bitkisel yöntemle öksürüğü hafifletmeniz mümkün..

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*