Çocuk Yetiştirirken Yapmamız Gerekenler

yorumsuz
384 views
Çocuk Yetiştirirken Yapmamız Gerekenler

Çocuk Yetiştirirken Yapmamız Gerekenler, Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni nesil çocuklarımız artık z kuşağı.Peki ama bu Z kuşağı da ne? kısa tabirler artık elinde telefon yada tablet olan sokağa çıkıp oynamayan yeni nesil çocuklara Z kuşağı diyoruz. Z kuşağı oyuncakla oynamaz telefon ve tabletle oynar ve bu sayede sosyalleşir. ÖZellikle 2000 yılından sonra doğanlar Z kuşağı içinde kabul ediliyor. Şimdi bu yeni model çocuklarımızı yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz. Eskiden olsa aman oğlum akşam ezanı okunuyor hadi eve gelin yeter sokakta oynadığın diyorduk ama şuan durum farklı. Şuan çocuğunuza yeter artık tableti telefonu bırak diyorsunuz. Şİmdi gelelim çocuk büyütürken nelere dikkat etmemiz gerektiğine..

cocuk nasıl yetiştirilir

1- Çocuklarımızı kayıtsız şartsız mutlu etmeye çalışmak.

Genelde bunu yapıyruz. Ama çocuğum mutlu olsun. Ben sahip olamadım küçüklüğümde çocuğum herşeye sahip olsun. İlk başta şunun farkına varmalıyız. Çocuğumuz büyünce her zaman her an mutlu olamayacak. Çocuğumuzu cam fanus içinde büyütmeyelim. herşeyi toz pembe gören heranı 4*4 olan çocuklar ilerde karşılaştıkları sorunlarda çaresiz kalmaktadırlar. Çocuklarımızın karakterlerinin gelişmesine izin verelim. Her anında destek olup çocuklarımızın özgüvenlerini heder etmeyelim. Hepimiz çocuklarımızın heran her koşulda mutlu olmasını üzülmemesini istiyoruz. Bunda da haklıyız fakat şununda farkına varalım artık. Gerçek dünya da bu neredeyse imkansız. Bu başlıktan çocuğunuzu mutsuz edin anlamıda çıkmasın sadece çocuğunuz bazen olumsuzluk yaşayacağını yada hayal kırıklığınıda bilmeli ve bu duyguyu hissetmeli. Bu ona zarar vermeyecek aksine güçlendirecektir.

2- Çocuğumuz bir şikayette bulunduğunda işin asını öğrenmeden çocuğumuzu korumak

Çocuğunuz bir kişiyi size şikayete geldiğinde örneğin ananesini ablasını yada öğretmenini hemen çocuğunuzun yanında olup, işin aslını öğrenmeden .ocuğunuza arka çıkmayın. Hani bazı komik gibi görünen youtube videoları var. Bir torunla dedesi kumanda kavgası yapıyor. Torun dedeye kumandayı vermiyor ve sonunda da kızarak kumandayı dedesinin suratına fırlatıyor. Videoyu çeken anne ise çocuğuna kıs kıs gülüyor. Komik gibi göründese de çok ama çok yanlış bir davranış.

3-Çocuğunuzu başka çocuklarla kesinlikle kıyaslamayın

4-Çocuğunuzun her başarısını ödüllendirmeyin.

Bu madde çağımız çocuklarının vede ailelerinin en büyük sorunu. Eğer çocuğunuz sabah kreşe gitmiyorsa ve siz ona her sabah bir sürpriz hediye vererek okula yada kreşe yolluyorsanız şunu bilinki artık çocuğunuz hediyesiz bir şey yapmayacaktır. Eğer dediğini yapmazsanız bu seferde size yaramazlık olarak tepri verecek ve dediğini yaptırmaya çalışacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*