Çalışan anne 1000tl bakıcı yardımı alması için gerekli şartlar

yorumsuz
1.741 views
Çalışan anne 1000tl bakıcı yardımı alması için gerekli şartlar

Çalışan anne 1000tl bakıcı yardımı alması için gerekli şartlar,çalışan anne bakıcı parası nasıl alınır,

Çalışan anneye ayda bin lira yardım nasıl alınır?

 

sgkdan-calisan-annelere-bakici-parasi_1000TL-kimleralabilir

 

 

 

 

 

 

Çalışan anneye bakıcı yardımı,1000tl bakıcı parasını kimler alabilir,Çalışan anne bakıcı parası almak için neler yapılması gerekli

Son günlerde çalışan anneleri sevindiren bir haber duyuldu. Annelere eğer çalışıyorlarsa 900TL ile 1000TL arasında yardım yapılacağı belirtildi.Peki ama bakıcı parasını almak için şartlar varmı?Hangi durumlarda çalışan anneler bakıcı parası alabilecekler?Yada öncelikli olarak hangi illerde bu uygulama başlatılacak?Şimdi bu sorunu cevabını arıyalım.

 

-Doğumdan sonra işe dönmeleri koşuluyla 0-24 ay aralığında çocuğu olan kadınlara bakıcı yardımı verilecek.

Gökalp’in yaptığı açıklamada yapılacak yardımın 900 TL ile 1000 TL arasında olabileceği belirtiliyor.

5 Bin kadına bakıcı desteği projesinin ilk olarak Antalya, İzmir ve Bursa illerinde uygulanacağı açıklandı.

Başka hangi şartlar var?

Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı ücret beklentilerinin düşük olması ve çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerinin istenen seviyede olmaması nedeniyle yeterli seviyede değil. Ayrıca, kadınların erkeklere oranla daha fazla kayıt dışı olarak çalıştığı görülmektedir. Kayıt dışıyla mücadele için Kurumumuzun yürüttüğü çalışmalar, büyük önem kazanmaktadır. Ayrıca, kadınların işgücü piyasasında karşılaştığı başlıca problemlerden biri olan yaşlı ve çocuk bakımı nedeniyle iş hayatına uzun süre ya da süresiz olarak ara vermek zorunda kalmasıdır. Bu konu üzerinde dikkatle çalışılması gerekmektedir.

Bu anlamda kurumumuz ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri” Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” adı altında Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek bir proje geliştirmiştir. Hazırlıkları son aşamasına gelmiş olan projeyle, ilk kez iş hayatına girecek ya da iş hayatına geri dönecek küçük çocuk sahibi annelere ve hizmet akdiyle çalışan annelere (5510 4/a sigortalısı annelere) çocuklarının bakımı için çocuk bakıcısı istihdam edebilmelerini temin etmek üzere bir mali destek sağlanması düşünülmektedir. Öncelikle 3 ilimizde hayata geçirilmesi planlanan bu proje ile kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılması, çalışan kadının doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçlerinin kolaylaştırılarak genel olarak kadınların işgücüne katılımlarının artırılması amaçlanmaktadır.

Avrupa Komisyonu’ndan onay alındığında, en kısa sürede başlaması öngörülen ve 30 aylık bir süreçte uygulanacak proje ile her ay iş yaşamına dönen ya da ilk kez başlayan 5 bin kadın doğrudan desteklenecektir.

Kadınların proje yararlanıcısı olabilmeleri için çocuk bakıcısı istihdam edecek olmaları sebebiyle dolaylı yoldan 5 bin kadın daha desteklenmiş olacaktır. Böylece, proje süresince 10 bin dolayında kadın, kayıtlı olarak çalışma imkanı bulmuş olacaktır.

Çocuk bakıcıları başta olmak üzere ev hizmetlerinde çalışanlar arasında ve bu kimseleri istihdam eden işverenlerin kayıtlı çalışma sistemini geliştirmeyi hedefleyen bu proje ile özellikle küçük çocukların belli bir süre evde bakımının teşvik edilerek fiziksel ve psikolojik gelişimlerini belirli ölçüde tamamladıktan sonra kreş ve gündüz bakım evi gibi kurumsal çözümlere yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yaklaşımın bir parçası olarak Milli Eğitim Bakanlığından sertifikalı olan çocuk bakıcılarının çalıştırılması halinde projeden destek miktarı artırılarak bu mesleğin kurumsallaşmasının desteklenmesi arzulanmaktadır.

Proje aynı zamanda 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan ve ev hizmetlerinde çalışanları sosyal güvenlik kapsamına alarak basit usulde bildirim imkanı getiren uygulamamızın sonuçlarını görmek anlamında Kurumumuzun çok büyük önem verdiği bir operasyondur.

  • bakıcı parası nasıl alınıur
  • çalışan annelere bakıcı parası nasıl alınır
  • sgk bakıcı parası
  • çoçuk parası almak için nereye başvurulur
  • bakici yardimi alma sartlari nelerdir

 

bakıcı parası nasıl alınır hasta bakıcı parası bakıcı parası sorgulama engelli bakıcı parası anne bakım parası anne bakım parası 2015,anne bakım parası yatan iller 2015

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*