bios şifresini unuttum,şifreyi nasıl kırarım

yorumsuz
481 views
bios şifresini unuttum,şifreyi  nasıl kırarım

Bios şifresini unuttuğumuzda şifreyi kaldırmak için neler yapmamız gerekiyor? İşte cevabı

bios şifresini unuttum,bayos şifre kırma
bios şifresini unuttum,bayos şifre kırma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aslında günümüzde eskisi kadar yaygın olarak kullanılmıuyor bios şifresi. Genellikle Windows şifresi tercih ediliyor. Ama hala eski topraklar bios şifresini kullanmakta ısrarcı olabiliyor. Belirtmekte fayda var ki bios şifresi tek başına güvenli değil. Çünkü rahatlıkla bios şifresi kırılıp kaldırılabiliyor.

 

Peki diyelimki bios şifremizi unuttuk peki ama bu şifreyi nasıl kaldıracağız bunun birkaç yolu var.

 

1. si her bios markasının belirli bir şifresi vardır ve aynı markadaki her biosu açar. Örneğin eskiden bildiğim bir şifre EFMUKL idi. Bununla birçok bios şifresini bilmediğim halde açmıştım:) Ama tabi bu sadece bir örnek bunun gibi onlarca farklı şifre mevcut. Ama bunları bulmak oldukça zor. Biz daha çok kullanılan bios kırma yöntemine geçiş yapalım.

 

2. Bilgisayarınızın kasasını açıp pilini çıkarınız.

 

bios pil çıkarma
bios pil çıkarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikli olarak  kasaya elektirik gelmesin önleminizi alın ve kasanın fişini çekiniz. Daha sonra pil yerindeki metalleri yine pil ile birbirine temas ettirin. Kısa devre yaptırmak için. pili çıkardıktan sonra  birkaç kez açma düğmesine  basılı tutun. Bu yöntemle bios şifresi sıfırlanması gerekli. Diyelimki olmadı o zamanda şunu deneyiniz. Bios pilinin yanında jumper var üç adet  tırnaktan ikisine takılı çıkarıp bir yana alınız.

Daha sonra kasanın kablosunu takınız bilgisayarın power açma düğmsine basınız. Ama bilgisayarınız açılmayacak. Tekrar fişi çıkarınız ve jumperi eski yerine takın. Bilgisayar açılacaktır. Bundan sonra biosa girip tarih ve saat ayarlarını düzeltiniz. ve kaydedip çıkınız. İŞte bu kadar bu yöntemle kesin bios şifreniz kırılacaktır.

 

 

bios_sifre_kirma_sifirlama_bilgilerburadacom

 

 

 

 

 

 

 

 

yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi jumper ile bios şifre sıfırlamak gayet kolay.

 

 

 

Bilgisayar açıkken Bios sıfırlama işlemi şöyle de Yapılabiliyor.

 

:Başlat—— Çalıştır— Tıklayın daha sonra açılan peencerede Cmd yazıp enter tuşuna basın. Sonra Debug Yazıp enterlayın sonra ise 70 17 yazıp enter tusuna tıklayınız.

 

daha sonra 71 17 yazıp Enter tuşuna basınız Biosunuz sıfırlanmış Oldu hayırlı olsun. Ama tabi bunu bilgisayar açıkken yapabiliyoruz.

Bilgisayar şifreyi bilmediğimizden açılmıyor ise yukarıdaki yöntemi deneyiniz.  (Rakamların arasında bir boşluk olduğuna dikkat ediniz)

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*