bel ağrısına ne iyi gelir

yorumsuz
340 views
bel ağrısına ne iyi gelir

Belim çok ağrıyor ne iyi gelir?bel ağrısına ne iyi gelir?Bel ağrısı bitkisel tedavisi

Her insan hayatının belirli evrelerinde bel ağrısı çekmektedir. Kimimiz gençken kimimiz ise belirli bir yaşa ulaştığımızda mutlaka bel ile ilgili bir sıkıntı yaşarız. Belimin sağ tarafı ağrıyor diyenden, belim çok ağrıyor nasıl yatmalıyım diyene kadar çok farklı sorularla ve hastalıklarla karşılaşmak mümkün. 

Her Türk gibi bel ağrıdığı anda ilk akla gelen fıtık kelimesidir. Acaba gerçekten de her beli ağrıyan fıtık mı oluyor?Yada belimiz. ağrıdığında neler yapmalıyız.?Şimdi bu sorulara cevap aramaya çalışalım bakalım. Unutmayalım ki bel ağrınız fıtıktan da olabilir hatta böbrek iltihaplanmasından bile kaynaklanabilir.

Bel ağrısının temel nedenlerinin başında beli olduğundan çok zorlamak, ters hareket yapmak, ağır yük bavul vb. taşımak, klima çarpması ve beli açık elbiseler giymek gibi nedenler sayılabilir.

BEL AĞRISINDA HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Beliniz ağrıyorsa Fizik tedavi doktoruna gitmeniz gereklidir.

Her 20 dakikada bir Ayağa Kalkmayı ihmal etmeyin

Eğer işiniz uzun süre oturmayı gerektiriyorsa, sandalyede ya da koltuğunuzda aralıksız oturmamaya dikkat edin. Çünkü uzun saatler oturulması belimizde mekanik ağrıya yol açıyor. Mutlaka küçük aralar verin, her 20 dakikada bir kalkarak hareket ediniz ve oturduğunuz sandalye yada koltukta beliniz boş kalmasın yani ortopedik kaliteli bir bel desteği verin.

 

Eğer Bel rahatsızlığın ilk 1 ile 3 gün arasında ise ağrıyan bölgeye 5-10 dakika süreyle soğuk kompres uygulaması (havluya sarılmış bir buz torbası) yapabilirsiniz.

– Eğer bel ağrınız daha uzun süre devam ediyorsa birkaç gün içinde iyileşmiyorsa ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

– Hareket etmeye devam edin ancak belinizi koruyun. Ani dönüşlerden veya bükülme hareketlerinden kaçının. Olabildiği kadar yatak istirahatinden kaçının.

– Bir saat oturduktan sonra on dakika kalkıp dolaşmalı değişik hareketler yapılmalı

– Duruş oturuş bozukluklarına mutlaka dikkat edilmeli ve beli rahatsız edici ve zorlayıcı oturuşlar yapılmamalı.

– Cereyan, klima gibi etkenlere maruz kalmamaya dikkat edilmeli.

– Eğer ağrı 1 hafta sonrasında hala yoğunluğunu kaybetmemişse bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanından randevu alın.

BEL AĞRISI SIRASINDA NASIL EGZERSİZ YAPABİLİRİM?

Bel ağrınızda bazı egzersizler sizi rahatlatabilir. Şimdi bunlara göz atalım.:
• Kısa yürüyüşler yapınız,
• Esneme ve gerilme egzersizleri yapın ama belinizi zorlamayın.,
• Kondüsyon bisikleti kullanmak,
• Yüzmek gibi egzersizler size yardımcı olacaktır..

 

BEL AĞRISINA NE İYİ GELİR? BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Zencefil:

Farklı amaçlar için kullılan zencefil tam bir şifa kaynağındır. Bel ağrısında da aktif şekilde kullanılır. Zencefildeki anti-inflamatuar bileşimler, bel ağrınızı hafifletmede oldukça yararlıdır. Etkilenen alana biraz zencefil ezmesi uygulayın ve ardından okaliptus yağı uygulayın. 5 ila 7 ince zencefil kökü dilimlerini kesin ve bir buçuk su bardağına koyun. Çalkalayın ve 15 ila 20 dakika boyunca düşük sıcaklıkta kaynatın. Bu zencefil çayını günde 2 defa için.

Bitkisel Yağ ile Masaj: Sırtınızı ve belinizi bitki yağı ile masaj yaparak veya yaptırarak kaslarınızı bu sayede rahatlatmanız mümkün.

Okaliptüs yağı, badem yağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağları kullanabilirsiniz. Bu yağları kullanmadan önce az bir miktarda ısıtmanız daha etkili sonuç verecektir.

Buz uygulama Yaparak Bel ağrısını Azaltın: Buzla yapılan soğuk baskılar ağrı ve şişmeyi azaltmada oldukça etkilidir. Buz yoksa, Donmuş başka bir nesne yada poşette dondurulmuş suda kullanabilirsiniz.. Bir bardak ezilmiş buzu plastik torbaya koyup havluyla sarın. Ağrının olduğu bölgeye 10-15 dakika boyunca uygulayın. Bunu tekrar tekrar yapın, her uygulama arasında yarım saat olmasına dikkat edin.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*