ASPİRİNİN FAYDALARI,ASPİRİN KANSER TEDAVİSİNDE ETKİLİ Mİ?

yorumsuz
727 views
ASPİRİNİN FAYDALARI,ASPİRİN KANSER TEDAVİSİNDE ETKİLİ Mİ?

ASPİRİNİN FAYDALARI,ASPİRİN KANSER TEDAVİSİNDE ETKİLİ Mİ?

Son zamanlarda aspirinin kanser tedavisinde bile kullanıldığı haberleri çıktı. Eskidne ebri söylelen birşey var oda aspirinin çok ama çook faydasının olduğu. Hatta Amerika2da yapılan bir araştırmada bunu destekler nitelikte haberle çıktı. Bizden size tavsiye bu haberedikkat verin.

Amerikalı bilimadamlarının 32 yıl boyunca izledikleri 136 bin kişi üzerinde yaptıkları araştırmada,  haftada iki defa düzenli olarak aspirin içenlerin kansere yakalanma riskinin yüzde 3 oranında azaldığı ortaya çıktı.
Telegraph gazetesinin haberinde, araştırmacılar aile geçmişinde bağırsak veya mide kanserine yakalanmış kişilerin doktorlarının da onayıyla aspirin kullanmaları tavsiyesinde bulundular.
Haberde, Massachusetts General Hastanesi’nden Dr Andrew Chan, kolon kanseri riskini azaltmak için birçok kişiye aspirin almalarını önerebileceklerini ancak tüm kanser türlerinde böyle bir korunma olmasının söylemelerinin yanlış olacağını kaydetti. Chan “bu noktada, özellikle aile geçmişinde risk faktörleri olan kişilerin doktorlarına danışarak mide ve bağırsak kanserlerinden korunmak için aspirin alabilmeleri uygun olur” diye konuştu.
Araştırmalara göre, aspirinin kanı sulandırıcı etkisiyle kanser hücreleri üzerinde etkili oluyor. Vücut, kanserli hücreleri kandaki trombositlerin bu hücrelere yapışması nedeniyle temizlemekte güçlük çekiyor. Az miktardaki aspirinin bile yararlı olabileceği belirtilirken aspirinin yararları haftada iki kez ve beş yıl süreyle kullanıldıktan sonra ortaya çıkıyor. Aspirinin mide ve bağırsak kanser türlerine yakalanma riskinde ise yüzde 15 ve 19’a kadar düşürdüğü görüldü.
Araştırmada ayrıca aspirinin meme, prostat ve akciğer kanser türlerinde herhangi bir korunma sağlamadığı vurgulandı. Araştırma, JAMA Onkoloji dergisinde de yayınlandı

haftada-iki-aspirin-kanser-riskini-azaltiyor-aspirin_kansere_iyi

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*