9000 btu klima kaç m2 soğutur

yorumsuz
9.062 views
9000 btu klima kaç m2 soğutur

9000 btu klima kaç m2 soğutur,BTU değeri ve klima oda hesaplaması

Özellikle evinizde bir odaya yada küçük bir broya klima almak istiyorsanız 9000 BTU veya 1200 BTU luk bir klima işinizi görecektir. Peki ama kaç m2 metrekareye kaçlık klima gerekli bunun hesabı nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız kısaca bilgilendirelim.

Resimle duvar tipi klima salon tipi klima farkını açıklayalım önce.

btu degerleri salon tipi duvar tipi klima farkı
btu degerleri salon tipi duvar tipi klima farkı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BTU klimalarda kullanılan bu terim Ingiliz birim sisteminin bir birimidir. 1 BTU demek 1 litre suyun sıcaklığını 1 fahrenyt artırmak için gerekli enerji miktarına demektir. Odanızın , evinizin ihtiyacını karşılayacak bir klimanın BTU değerinin kaç olması gerektiğini hesaplamak için aşağıdaki yöntemi kısaca uygulayabilirsiniz. AMa bu evinize gelen klima servis elemanlarıda hesaplayabilir.

Soğutma ihtiyacı (Btu/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak alan (m2 metrekare)

Klima gerekliliği hesaplarken Bölge katsayıları
Akdeniz bölgesi  445
Doğu Anadolu  bölgesi  308
Ege bölgesi   423
Güney Doğu Anadolu bölgesi   462
İç Anadolu bölgesi   346
Karadeniz bölgesi   385
Marmara bölgesi   385

Bunu bir örnekle açıklayalım. Evimizin odasına klima seçeceğiz. Evimiz Kırşehirde yani İç Anadolu bölgesinde ve 40 metrekare olsun.. İhtiyacımız olan klimanın BTU değeri = 346×40 = 13.840 BTU . Bu BTU değerinde bir klima işimizi görecektir. Kapılar pencereler sürekli açılıyorsa biraz daha güçlü bir makine seçebiliriz. Elbette cam duvar oranı da önemli.

Klimalarda Kullanılan Teknik Terimler Nelerdir? :

 

SPLİT: İngilizceden  gelen ve klimlaarda kullanılan  bir kelimedir. “Ayrık” anlamına gelmektedir. Klimanın iç ve dış iki ayrı üniteden geldiğini ifade eder.

HEAT PUMP: Türkçe karşılığı olarak  ısı pompasıdır. Bu özelliğe sahip klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine, dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar.

KOMPRESÖR: Soğutucu akışkanı evaparatörden kondensöre pompalayan klimanın önemli bir parçasıdır.

EVAPARATÖR: Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda iç ünitelerdedir.

KONDANSER: Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın gaz olarak girip soğuyup yoğunlaşarak sıvı olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda dış ünitelerdedir.

BTU: ingilizce British Thermal Unit (ingiliz ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur.Bir libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Klimalarda Btu/h olarak yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.

COP: Klimanızın birim zamanda yaptığı ısıtma veya soğutma miktarının harcadığı elektrik enerjisine oranıdır. COP iç, dış ortam sıcaklıklarına ve klimanın kalitesine bağlıdır.

Klimayı alırken kazanın. Fiyatı düşük diye yükske elekirik harcayan bir cihaz tercih etmeyin. Aynı zamanda ses düzeyinede bakın deriz.  Bu nedenle klima alırken 1 sesine (desibel değerine) ,iki enerji sarfiyatına çok dikkat edin. Birde şuna dikkat edin;astım bronşit gibi nefes sorunlarınız varsa ,evinizde sigara içiliyorsa filtre seçeneklerinede dikkat etmeniz isabetli olacaktır. Günümüzde çoğu klimanın filtresi yıkanabilir özellikte.Aşağıda klimaların üzerinde bulunan bazı simgelerin açıklaması verilmiştir.

 

klima_uyari_mesajlari_aciklamalri_bilgilerburada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9000 btu klima kaç m2 alanı soğutur 9000 btu klima fiyatları 9000 btu klima kaç m2 alanı ısıtır 12000 btu klima kaç metrekare soğutur 7000 btu klima kaç m2

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*