4. SINIF TÜRKÇE DERSİ II. DÖNEM III. YAZILI SORULARI

yorumsuz
852 views
4. SINIF TÜRKÇE DERSİ II. DÖNEM III. YAZILI SORULARI

4. SINIF TÜRKÇE DERSİ II. DÖNEM III. YAZILI SORULARI, 2014-2015 DÖRDÜNCÜ SINIF TÜRKÇE YAZILI SORULARI CEVAPLARI,4. SINIF TURKCE YAZILI SORULARI İNDİR YENİLERİ

İlköğretimin son sınıfı olan 4. sınıfta artık yazılı soruları gittikçe zorlamşmaya başlar. Bizlerde sayfamıza 4. sınıflara özel türkçe dersi 2. dönem 3. yazılı sorularını ekliyoruz. Sorular önce bir makale ile başlıyor ve parçaya göre sorular geliyor.

Soruların bir kısmını sayfaya ekledik ama tamamı değil.Resimler olduğu için hepsini eklemedik. Soruların tamamını düzgün bir şekilde indirmek için aşağıdaki resim veya altındaki indirme linkine tıklamanız yeterli olacaktır. 2015 Türkçe dersi yazılı soruları sizlerle.

yazili_sorulari_bilgilerburada_4Sinif_Turkce_Ders_Kitabi_indir

 

4_sinif_turkce_yazili_2_donem_3_yazili_i,bilgilerburada_indir

 

Aşağıya eklenen sorular düzenli değil. Düzenli word formatında 4. sınıf türkçe sorularını indirmek için yukarıdaki resme veya linke tıklayınız.!!

 

 

2014–2015 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI ………………………………… İLKOKULU

4. SINIF TÜRKÇE DERSİ II. DÖNEM III. YAZILI SORULARI

 Adı/Soyadı:……………………………………….. Sınıfı/Numarası: …………………                                Notu:……………                    Süre:40 dk.

 

 

ASLAN İLE FARE       

 

   Aslanın biri uyuyormuş. Bir fare gelip vücudunun üzerinde dolaşmaya başlamış. Aslan uyanmış, çok kızmış, fareyi yakalamış. Yiyecekmiş. Ama fare başlamış yalvarmaya: – Bırak beni. Gün olur, benim de sana bir iyiliğim dokunur, demiş. Aslan gülmüş bu söze. Gene de bırakmış fareyi. Aradan zaman geçmiş. Bir gün aslan, avcıların kurduğu tuzağa düşmüş. Gelmişler, onu bir ağaca sımsıkı bağlamışlar. Fare, aslanın inlemelerini duymuş, koşarak gelmiş. İpleri kemirip aslanı kurtarmış. Bunun üzerine de: – Vaktiyle sen bana gülmüştün. Benden bir yarar beklemiyordun. Ama gördün ya, fareler de iyilikbilir. Onların da başkalarına bir yardımı dokunabilir, demiş.   Aşağıdaki hikâye haritasını yukarıdaki metne göre doldurunuz.

 

 

 

 5-) sanatçıya   Atatürk   sanata  verirdi  ve   önem kelimelerini kullanarak anlamlı ve kurallı  bir cümle oluşturun. ………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………              6-) Aşağıdaki cümlelerin öznel yargı ve nesnel yargı olanlarını belirtiniz. Okulumuz bu çevrenin en güzel okuludur.           (……………..…) Bu kitabı herkes beğenerek okuyacaktır.           (…………….….) Bu kitap 154 sayfadan oluşuyor.                         (…………….….) Kitabın kapağı güzel olmamış.                             (…………….….) Dünya, Güneş’in etrafında döner.                       (.……………….)

    7-) Aşağıdaki cümleleri uygun deyimlerle tamamlayınız.

havalarda uçuyordum gözümden düştü
kulak misafiri oldum ağzından bal damlıyordu
ödüm patladı

Konuşmalarına istemeden …………………….……….………….. Bu yaramazlığı ile ………………………………………………….. O kadar güzel konuşuyordu ki sanki ………………….………………. Dün o kadar mutluydum ki …………………………..………..……….. Köpeği görünce korkudan …………………………………….…….. 8-) Ünlem cümlelerinin belirttiği duygularla eşleştiriniz.

Üzüntü Endişe Sevinç Beğenme Acı  

Yaşasın, tatil geliyor! Ah, dirseğimi duvara çarptım! Ne güzel bir elbise! Yazık, bacağı ağrıyor olmalı! Aa, okula geç kaldım!   9-)“dört elle sarılmak”  deyimi ile anlatılmak istenen nedir? A.  Büyük bir gayretle işe sarılmak. B.  Bir iş karşısında yılmamak. C.  Sürekli iş aramak.

  1.   Bir işi çok kişiyle yapmak.

10-) Aşağıdaki sözcük çiftlerinden hangisi anlam bakımından diğerlerinden farklıdır? A. yasa-kanun                            B. Rüzgâr-yel C. taze-bayat                            D. uygarlık-medeniyet

11) “Bu problemi çözmeye imkân yok.” Altı çizili sözcüğün yerine hangi sözcük gelirse tümcenin anlamı bozulmaz? A. sorun         B. olanak          C. başarı         D. çare

12-) ‘’Bir insan yetiştirmek, bir ağaç yetiştirmeye benzer.  Ağaca su vermezseniz kurur, yok olur gider. İşte insana da eğitim vermediğinizde kurur ve yok olmaya mahkûmdur.” Yukarıdaki paragrafın konusu nedir? A. Ağaç sevgisi                         B. Ağacın yararları C. Eğitimin önemi                      D. İnsanlık   13-) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde eylem henüz gerçekleşmemiştir? A. Oturduğumuz mahallenin sokakları onarıldı. B. Futbol sahamız önümüzdeki hafta açılacak. C. Suçlular iki gün içinde yakalandı. D. Dede, torunlarına güzel bir masal anlatmış.

14-) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde abartılı ifade vardır? A.  Seni karşımda görünce çok sevindim. B.  Bu kalem senin mi, emin misin? C.  Sen bütün dünyayı yönetebilirsin. D.  Seninle bir daha asla konuşmayacağım.  

15-)  Aşağıdaki kelimeleri alfabetik sıraya koyarsak en sondaki kelime hangisi olur?  Yaşam –  yoksul – tecrübe – ulus – vatan A. yoksul                                B. ulus C. vatan                                 D. tecrübe  

16-) -“Dün pazardan peynir aldım.” cümlesinde nereden sorusunun cevabı aşağıdakilerden hangisidir? A. Dün                                      B. pazardan C. peynir                                  D. aldım

17-) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde işi yapan kişi birden fazladır? A. Taşındık.                              B. Yoruldum. C. Çalışıyorsun.                        D. Geliyor.

18-) Bütün günü uyuyarak geçirdim (   ) Acaba sıkıntıdan mı (  ) Aslında parka gidebilir (  ) temizlik yapabilir ya da güzel bir şeylerle uğraşabilirdim (  )” Paragrafta bırakılan boşluklara sırasıyla hangi noktalama işaretleri gelmelidir? A. (.) (:) (?) (…)                           B. (.) (?) (,) (.) C. (?) (.) (.) (.)                             D. (:) (?) (!) (.)

 

19-) Aşağıdakilerden hangisinde soğuk sözcüğü mecaz anlamda kullanılmıştır? A. Soğuk havaya karşı hiç direnci yoktur. B. Soğuk bir kış gecesiydi C. Arkadaşım beni soğuk karşıladı. D. Artık soğuk ve yağışlı günler başladı. www.bilgilerburada.com

 

20-) Aşağıdaki tümcelerin hangisinde zıt anlamlı sözcükler beraber kullanılmıştır? A. Uzun ince bir yoldayım demiş şair. B. Büyük küçük demiyor, kimseyi dinlemiyor. C. Ağır aksak yoluna devam ediyordu. D. Zar zor bu çuvalı yukarıya kadar taşıdı.   Cevaplarını kontrol et. Her soru 5’er puandır. BAŞARILAR…J Mehmet OLER

 

 

 
4. sınıf türkçe 2. dönem 3. yazılı sınavı,4. sınıf türkçe 2. dönem 3. yazılı soruları çöz

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*